16 Eylül 2017 14:19
Son Düzenlenme Tarihi: 16 Eylül 2017 14:31

Cumartesi Anneleri: Berfo Ana’nın bıraktığı yerden devam

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır'ı ve oğlunun kemiklerine hasret giden Berfo Ana'yı andı.

Cumartesi Anneleri: Berfo Ana’nın bıraktığı yerden devam

Paylaş

Gözaltında kaybedilenler için her hafta Galatasaray Meydanı’nda buluşan Cumartesi Anneleri, 650. haftalarında 1980 yılında gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır ve ömrü oğlunun kemiklerine kavuşmaya yetmeyen Berfo Ana'yı andı. Pankartın üzerinde de Cemil Kırbayır ve Berfo Ana'nın fotoğrafı yer aldı. Anneler iki fotoğrafın yanına barışı temsil eden beyaz tülbent bıraktı.

'BU VİCDAN MEYDANI, HER HAFTA SİZİ MAHKUM EDECEK'

Burada konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Cemil Kırbayır'ın kaybedilmesi bu toplumun hafızalarındaki en ağır travmadır. Erdoğan, Berfo Ana’ya oğlunun akıbetiyle ilgili araştırma yapılacağı konusunda söz vermişti. Berfo Ana, oğlunun akıbetini öğrenemeden kemiklerine kavuşmadan malesef aramızdan ayrıldı, Erdoğan da sözünü tutmadı. Onun bakanlığı şimdi usul kurallarına başvururak, AİHM'deki başvuruyu düşürmek istiyorlar" diye konuştu. Tanrıkulu, hükümete seslendi: “Belki oradan düşürürsünüz ama bu toplumun vicdanından, kalbinden Berfo Ana'yı Cemil Kırbayır'ı düşüremezsiniz. Türkiye'nin bu vicdan meydanı siz her hafta mahkum edecek "diye konuştu.

'SEVDİKLERİMİZİN YERİNİ BİZE GÖSTERİN'

Daha sonra sözü gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren'in kardeşi İkbal Eren aldı. Eren, 22 yıldır süren adalet mücadelelerine dikkat çekerek şunları söyledi: "Bu ülkeyi kaosa sürükleyen devet yöneticilerine sesleniyorum. 22 yıldır buradan sesleniyoruz, sevdiklerimizi, kaybettiklerimizi bizden çaldıklarınızın akıbetini öğrenmek istiyoruz. Faillerin yargılanmasını istiyoruz. Berfo Anne’ye, Elmas Anne’ye, Hanife Anne’ye verdiğiniz sözü tutun. Sevdiklerimizin yerlerini bize gösterin faillerini yargılayın. 

‘ANAM GÖRMEDİ BARİ DİĞER ANALAR GÖRSÜN’

“O gün ağabeyimle birlikteydik. O günü hiç unutmadım, unutmayacağım" diyerek söze başlayan Cemil Kırbayır'ın kardeşi Fatma Kırbayır, yaşananları anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı ve dudaklarında ancak şu sözler döküldü: "O'nu öldürenler, biraz vicdanınız varsa Cemil Kırbayır'ın bir mezar taşı olsun. O kadar özlüyorum ki, mezarını elimle...Onu bir kez daha göreyim. Cumhurbaşkanına sesleniyorum, katilleri geziyor, bu bana yara veriyor. Cemil Kırbayır aranmaz mı? Ölürsem bu devlete hakkımı helal etmeyeceğim, ölene kadar savaşacağım. Ağabeyimin kemiklerini verin bütün anaların gözyaşlarına şahit oldum. Anam görmedi bari diğer analar görsün."

Cemil Kırbayır'ın 37 yıl önce bugün hayatta olduğunu dile getiren kardeşi Mikail Kırbayır da "22 yıldır bu meydan şahittir ki adalet istiyoruz. Adalet aramıyoruz istiyoruz. Kimden, devletten. Neden devletten? Çünkü inancımız ve şiarımız şudur ki adaletsiz devlet devletsiz adalet olmaz" dedi. HDP Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un cenazesine yönelik ırkçı saldırıya da tepki gösterdi. 

'BERFO ANA’NIN BIRAKTIĞI YERDEN CEMİL İÇİN HESAP SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Cumartesi Anneleri 651 hafta eyleminin basın açıklamasını sanatçı Nur Sürer okudu. Sürer, “12 Eylül ile yüzleşme ve hesaplaşma; Türkiye’nin genel yüzleşme sorununun önemli bir parçasıdır. Türkiye’nin darbelerden ve darbeci zihniyetten kurtulabilmesi için 12 Eylül ile hesaplaması gerekir" dedi.

Gözaltında kaybedilenler için adalet sağlanıncaya kadar, devleti yönetenler hakikat ve adalet talebinin gerçekleşmesi için yüksek politik irade gösterinceye kadar mücadelede ısrar edeceklerinin altını çizen Sürer, "Bugün 12 Eylül işkencehanelerinde sistematik olarak işlenen insanlığa karşı suçlardan birini hatırlatmak için buluştuk" diye konuştu. Sürer, şu ifadeleri kullandı: "105 yıllık ömrü oğlunu bulmaya yetmeyen Berfo Kırbayır’ın, Cemil’e ulaşma mücadelesi şüphe yok ki çocukları, torunları ile sürecek. Ayrıca Cemil Kırbayır’ın akıbetini öğrenmek toplumsal bir haktır ve biz de bu hakkımızın takipçisi olacağız. Berfo Anne’nin bıraktığı yerden Cemil Kırbayır’ı aramaya faillerinden yargı yoluyla hesap sormaya devam edeceğiz." (İstanbul/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

‘Delillerle konuşuyoruz, siz de delillerinizi ortaya koyun'

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa