16 Eylül 2017 11:12

Ankara Üniversitesi'nde mezuniyeti etkileyen mağduriyet

Ankara Üniversitesinde ders seçme yönetmeliğindeki değişiklikle 171 öğrenci mağdur oldu. Öğrenciler üniversitenden mağduriyetin giderilmesini istedi.

Ankara Üniversitesi'nde mezuniyeti etkileyen mağduriyet

Paylaş

Ankara Üniversitesi SBF Öğrenci Temsilcileri Kurulu yazılı açıklama yaparak, ders seçme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, 171 kişinin mağduriyet yaşadığını ve mezun olamama durumuyla karşı karşıya kaldığını belirtti. 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Temsilcileri Kurulu (ÖTK), sosyal medyada yaptığı açıklamayla, yönetmelik değişikliğiyle okulda okuyan 171 öğrencinin mağdur edildiğini belirtti. Öğrenciler, arkadaşlarının okulunun uzaması tehlikesiyle karşı karşıya kaldığının altını çizerek, “171 arkadaşımız ve onlar ile aynı mağduriyeti yaşayan diğer yüzlerce arkadaşımız dahil olmakla birlikte bu sistemin etkilemediği veya olumlu anlamda etkilediği diğer arkadaşlarımızı da bu mağduriyetlere sahip çıkmaya ve hep beraber bu hak ihlallerine karşı durmaya çağırıyoruz” dedi. 

YARATILAN MAĞDURİYET

Okulun “yaptık ve oldu” anlayışıyla yöneltildiğini belirten öğrenciler, SBF ve Hukuk Fakültesi öğrencilerinin ders seçme sisteminin yarattığı mağduriyeti 3 başlık altında açıkladı:

- İkinci ve üçüncü sınıfa geçmiş olan ve özellikle ortalaması 2'nin altında olan öğrenci arkadaşlarımızın eski sisteme göre aldıkları dersler ve kredileri ile yeni sisteme göre verilen toplam AKTS sayısı arasında belirli ölçüde farklılık saptanmıştır. Bu farklılık dahilinde ikinci sınıftaki öğrenciler şimdiden okullarının uzaması riski ile karşı karşıya bırakılmışlardır.
- Dördüncü sınıfa geçmiş ve/veya mezun durumunda olan özellikle ortalaması 2'nin altında olan (120 AKTS’yi tamamlayamamış) öğrenci arkadaşlarımıza yeni sistem uygulanarak 60 AKTS üzerinden ders seçimi yaptırılmış, dördüncü sınıfa geçmiş ve/veya mezun durumunda olan ve ortalaması ikinin üzerinde (120 AKTS’yi tamamlamış) diğer öğrenci arkadaşlarımıza eski sistem üzerinden 39/78 kredilik bir hak tanımlanmıştır. Bu durumla birlikte dördüncü sınıflar arasında bir ikilik yaratılmış ve aynı kategorideki öğrencilere farklı hak tanımlamaları yapılmıştır. Dördüncü sınıfta okuyan ve özellikle ortalaması ikinin altında (120 AKTS’yi tamamlayamamış) olan öğrenciler yeni sistemin en çok mağdur ettiği kesimi oluşturmuşlardır.

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

Öğrenciler, üniversiteye ilk girdikleri kredi sistemi devam ettirilmediği için öğrenim süreleri uzadığının altını çizerek, “Hak ihlalleri bir oldu bittiye getirilmek istenmiştir. Mağduriyetlerin kaynağı yeni yönetmeliğin kendisidir. Eski yönetmeliğe göre ders seçmiş olan, buna göre ileriye dönük planlarını yapmış olan ve yeni sistemle birlikte bütün bunların elinden alındığı öğrencilerin sayısı yüzlercedir” dedi. 

Öğrenciler taleplerini 3 başlık altında sıraladı: 
- Yeni yönetmelik (büt konusunda yapıldığı gibi) eğer yapılmak isteniyorsa Ankara Üniversitesi’ne yeni başlayan öğrencilerle birlikte başlatılmalıdır. Hukuki güvenlik ilkesi ihlal edilemez, hukuk geriye doğru uygulanamaz. 
- Ekle/bırak haftası yeni yönetmeliğin düzeltilmesi için bir fırsat olarak kullanılmalı ve zaman ölçütü de göz önüne alınarak mağduriyetler bir an önce ortadan kaldırılmalıdır.
- Denizbank sürecinde olduğu gibi Vakıfbank ile de üniversitemizin herhangi bir öğrencisinin kredi kartı müşterisi olmasını ve olması için bankalar tarafından taciz edilmesini istemiyoruz. Bu anlamda öğrenci bilgi sisteminde yer alan kampüs kart seçimi düzeltilmeli, buradan Vakıfbank çıkartılmalı ve herhangi bir bankaya bilgilerimiz verilmemelidir. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da Pazartesi günü ulaşım 06:00-14:00 arası ücretsiz

SONRAKİ HABER

Şırnak'ta İYİ Parti'nin il ve ilçe yönetimleri AKP'ye geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa