16 Eylül 2017 11:20

İstanbul'da Pazartesi günü ulaşım 06:00-14:00 arası ücretsiz

İstanbul’da okulların açılacağı pazartesi günü saat 06:00-14:00 arasında toplu ulaşım araçları ücretsiz olacak

İstanbul'da Pazartesi günü ulaşım 06:00-14:00 arası ücretsiz

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, okulların açılacağı 18 Eylül Pazartesi günü ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için vatandaşlardan toplu taşıma araçlarını kullanmalarını istedi. Kadir Topbaş, yeni eğitim sezonunda tüm öğrenci ve öğretmenler ile velilere başarılar delirken toplu ulaşımda ek seferler konulduğunu açıkladı.

18 Eylül Pazartesi günü toplu ulaşım araçları 06:00 -14:00 arasında ücretsiz hizmet verecek.Şantiyelerde ve yollarda okulların açıldığı hafta çalışma yapılmayacak. Devamı zaruri çalışmalar gece vardiyasında (22.00-05.00) yapılacak. Kazalar için yollarda  83 çekici hazır bulundurulacak.Trafiğe çıkacak 14 bin okul servisi, Pazartesi günü İSPARK otoparklarından ücretsiz yararlanacak.Toplu ulaşımda ek 398 araç ile 4433 adet sefer artışı planlandı. Metrobüs, Otobüs seferlerinde 507 bin yolcu taşınması, 338 bin aracın trafiğe çıkmaması hedefleniyor.Metro ve tramvay hatlarında 824 sefer artışı yapılacak.Metro, Tramvay, ek seferleri sayesinde 232 bin yolcu toplu ulaşıma yönlendirilecek ve 155 bin aracın trafiğe çıkmaması sağlanacak.Arabalı  vapurlar okulların açıldığı ilk 2 gün servis araçlarının öncelikli faydalanması sağlanacak.

Trafik akışında sorun yaşanmaması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü 36 motosikletli, 71 ekip otosu ve 63 yaya personel ile toplam 241 polis görev yapacak. İlçe Emniyet Müdürlükleri de bölgelerindeki okul çevresinde trafik ve asayiş açısından tedbir alacak.İl Jandarma Komutanlığı Sorumluluk Bölgesi’nde (Emniyet, Trafik, Asayiş) görev yapacak.İstanbul genelindeki okullar çevresinde ara sokaklarda 215 Zabıta Memuru trafiğin sağlıklı işlemesine yardımcı olacak. 

 İstanbul'da okulların açılacağı gün alınacak tedbirler için, Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) ilgili tüm birimlerin katılımıyla toplantı yapıldı. Toplantıya, İBB’ye bağlı birimlerin yanı sıra Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası temsilcileri katıldı. Pazartesi günü ilgili birimlerin yetkilileri AKOM’da kriz masasında nöbette olacak. (DHA)


 

ÖNCEKİ HABER

Ankara Valiliği’nden okul saati açıklaması

SONRAKİ HABER

12 tutukluya cezaya gerekçe: Kardan insana zafer işareti yaptırdılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa