15 Eylül 2017 22:56

Kemal Özer için sosyal medyada kampanya başlatıldı

Muhabirimiz Kemal Özer'in 'örgüt üyeliği' iddiasıyla tutuklanmasına karşı sosyal medyada #KemalÖzerinÖrgütü etiketiyle kampanya başlatıldı.

Paylaş

Dersim muhabirimiz doğa fotoğrafçısı Kemal Özer'in 'örgüt üyeliği' iddiasıyla tutuklanmasına kaşı tepkiler büyüyor. Özer tutuklandıktan hemen sonra Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) yayınladıkları açıklamar ile karara tepki göstererek Özer'in derhal serbest bırakılmasını talep etmişlerdi.

Akşam saatlerinde ise sosyal medya üzerinden #KemalÖzerinÖrgütü etiketiyle kampanya başlatıldı. Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi tarafından düzenlenen kampayaya gazeteciler başta olmak üzere çok sayıda yurttaş 'örgüt üyeliği' ile suçlanan Kemal Özer'in Dersim coğrafyasında çektiği doğa fotoğraflarını ve bu fotoğraflardan derlenen videoyu paylaşarak Kemal Özer'in bağlı olduğu örgütün yaptığı haberler ile korumaya çalıştığı doğal yaşam olduğu mesajını verdi.

Kampanyaya Banu Güven, Tuğba Tekerek ve Elif Ilgaz gibi gazeteciler başta olmak üzere çok sayıda yurttaş katıldı. #KemalÖzerinÖrgütü etiketiyle paylaşılan Tweet'lerden bazıları şöyle:

‘GAZETECİLİK SUÇ DEĞİL’

Özer’in tutuklanmasına bir tepki de TGC Genel Başkanı Turgay Olcayto’dan geldi. Hapisteki gazeteci sayısının her geçen gün biraz daha arttığına dikkat çeken Olcayto, “Türkiye’deki gazeteciler üzerindeki baskı her gün biraz daha artıyor. Her gün bir gazeteci arkadaşımızın ya gözaltına alındığı ya da tutuklandığı haberiyle uyanıyoruz. Gazeteciler üzerindeki baskının aynı zamanda halkın bilgi edinme hakkı üzerinde bir baskı olduğu düşüncesindeyiz öteden beri. Gazeteciliğin suç olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Bu konuda hükümet yetkilileri ile de temaslarımız var. Ama nedense bu güne kadar değişen hiçbir şey olmadı. Sonuçta bu bir mücadele, önünde sonunda gazetecilik kazanacak. Gazetecilerin cezaevinde olması gözaltında çile doldurmasına karşıyız. Bu nedenle de OHAL’in bir an önce kalkmasını istiyoruz. OHAL halinde Türkiye’nin ve basının özgürlüğe kavuşması, yazan çizen insanların, bilim insanlarının, akademisyenlerin özgürlüğe kavuşması giderek zorlaşacak” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Merkel: Türkiye ile AB müzakereleri askıya alınabilir

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa