15 Eylül 2017 22:28

Katalonya'da bağımsızlık referandumu kampanyası başladı

Katalonya yönetimi, İspanya hükümetinin karşı çıkışına rağmen 'Bağımsızlık' ve 'Korkmuyoruz' sloganlarıyla bağımsızlık referandumu kampanyası başlattı

Katalonya'da bağımsızlık referandumu kampanyası başladı

Paylaş

Katalonya Özerk Yönetimi, İspanya hükümetinin karşı çıkışına rağmen bağımsızlık referandumu kampanyalarını başlattı. Boğa güreşleriyle ünlü Tarragona'daki arenada düzenlenen kampanya etkinliğine 8 bin kişi katıldı. Özerk Yönetim Başkanı Carles Puigdemont'in başlattığı kampanya etkinlinde "Bağımsızlık", "Referandumda oy kullanacağız" ve "Korkmuyoruz" sloganları öne çıktı. Arenanın dolup taştığı etkinlikte arenaya giremeyen çok sayıda Katalan, kapı önünde toplanarak kampanyaya destek verdi.

Barselona Belediye Başkanı açılıştan kısa bir süre önce kampanyanın arkasında olduklarını söyleyerek, referandumun Barcelona'da da yapılacağını açıklamıştı.

DW Türkçe'de yer alan habere göre İspanya Başsavcılığı referandumun yapılmasını isteyen 700'den fazla belediye başkanını ifade vermeye çağırdı. Söz konusu belediye başkanlarının kamuya ait mali kaynakları ve görevlerini kötüye kullanma suçlarından ceza alabilecekleri belirtiliyor. Savcılık polise Katalonya'daki seçim broşürleri, seçim sandıkları ve diğer belgere el koyma talimatını da verdi.

'REFERANDUM YASA DIŞI' AÇIKLAMASI

Madrid hükümeti de 1 Ekim'de yapılması planlanan referandumu yasadışı ilan etmişti. Bu açıklamaya rağmen Katalonya'daki yaklaşık bin belediye başkanı oy kullanılması için yer tahsis edeceklerini açıkladılar.

İspanya Anayasa Mahkemesi, Başbakan Mariano Rajoy'un girişimi üzerine geçen hafta perşembe günü 1 Ekim'de düzenlenecek bağımsızlık referandumunu beş aylığına askıya alma kararı vermişti. Anasaya Mahkemesi hakimleri bu süre zarfında bağımsızlık referandumunun "İspanya'nın bölünmezliği" ilkesi uyarınca İspanya Anayasası'nın ihlali anlamına gelip gelmeyeceğini inceleyecek.

Anayasa Mahkemesi Katalonya'da 2014 yılında yapılan referandumu yasaklamış, bunun üzerine gayrıresmi halkoylaması yapılmış ve oylamaya katılanların çoğunluğu bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı. Referandum sonucu hukuken geçerli sayılmamıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Van T Tipi Cezaevi'nde tuvaletler kamerayla izleniliyor!

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa