15 Eylül 2017 17:21
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Eylül 2017 19:45

Barzani ABD'nin teklifini reddetti: 'Referanduma gidiyoruz'

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 'Hiç kimsenin sözünü dinlemeyin, referanduma gidiyoruz. Bedeli neyse ödemeye hazırız' dedi.

Barzani ABD'nin teklifini reddetti: 'Referanduma gidiyoruz'

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül’deki referanduma ilişkin “Hiç kimsenin sözünü dinlemeyin, referanduma gidiyoruz” dedi.

Barzani, Duhok’un Amedi ilçesinde yaptığı konuşmada, “Yalnızca Kürdistan halkı referanduma meşruluk kazandıracak, onun dışardakiler değil. O yüzden hiç kimsenin sözünü dinlemeyin, referanduma gidiyoruz. Gereği neyse yapacağız ve bedeli neyse ödemeye hazırız” ifadelerini kullandı.

'MEŞRUİYETİ KÜRDİSTAN HALKI VERECEKTİR'

"En büyük sorun Bağdat'taki kardeşlerimizin gerçek bir ortaklığı kabul etmemeleridir. Kusura bakmayın, biz de size hizmetçi olmayı kabul etmiyoruz." diyen Barzani, "Evet bu süreçte risk var ancak bunu yapmayıp, gerekli adımları atmazsak, riskten daha kötü şeyler meydana gelebilir. Burada mesele iradedir. Kürdistan halkının iradesinin güçlü olması gerekiyor. Eğer güçlü irade olursa başarıda elde edilir" diye konuştu.

Referandumun uluslararası hukuki dayanağı olmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Barzani, "Referanduma meşruiyeti dışarısı değil ancak Kürdistan halkı verecektir" ifadelerini kullandı.

​ABD, İngiltere ve BM temsilcilerinden oluşan heyet dün Barzani'ye referandumun ertelenmesi için alternatif bir teklif sunmuştu. ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD'le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk da IKBY'nin, referandumu ertelemesi için sunulan alternatifleri kabul etmesi temennisinde bulunarak, referandumun tercih edilmesinin riskli bir yol olduğunu belirtmişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Özbilgin’e hapis cezası

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa