Fransız gazeteci Loup Bureau tahliye edildi

Fransız gazeteci Loup Bureau tahliye edildi

26 Temmuz'da Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapmak isterken gözaltına alınan Fransız gazeteci Loup Bureau, tahliye edildi.

26 Temmuz tarihinde Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapmak isterken gözaltına alınan ve 2 Ağustos’ta “örgüte yardım ve yataklık ettiği” iddiasıyla tutuklanan Fransız gazeteci Loup Bureau, ilk duruşmasında tahliye edildi.

Bugün Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında “örgüte yardım ve yataklık etmek” gerekçesiyle yargılanan Fransız gazeteci, yapılan savunmaların ardından tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Tutuklandıktan sonra Şırnak T Tipi Cezaevi’ne götürülen, aynı zamanda gazetecilik öğrencisi olan Loup Bureau için daha önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile temas kurmuştu. Erdoğan’a “endişeli” olduğunu ileten Macron, Bureau’nun bir an önce ülkesine dönmesi talebini iletmişti.

Fransa Eski Cumhurbaşkanı François Hollande ise “Loup Bureau’nun serbest kalması için tanıdığım kanalları harekete geçirdim” demiş ve Türkiye hükümetine yakın olan tanıdık çevreleri de konu için uyardığını bildiröişti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) de Fransız Gazeteci Loup Bureau’nun serbest bırakılması için Fransa'nın başkenti Paris’te eylem düzenlemişti.

Ayrıca Fransa’daki gazeteci örgütleri de ‘Unutmuyoruz!’ diyerek yaptıkları eylemde Türkiye’de tutuklu tüm meslektaşları ve Fransız Gazeteci Loup Bureau için özgürlük istemişti. (Şırnak/EVRENSEL)

www.evrensel.net