15 Eylül 2017 14:47

İzlanda'da koalisyon hükümetini pedofili skandalı çökertti

İzlanda Başbakanı'nın babasının pedofiliden hüküm giyen biri için referans mektubu yazdığının ortaya çıkması sonrası koalisyon hükümeti çöktü.

Paylaş

İzlanda Başbakanı Bjarni Benediktsson'un pedofiliden hüküm giyen biriyle bağlantısı olduğu iddiaları , ülkenin koalisyon hükümetinin çökmesine neden oldu.

BBC'nin haberine göre koalisyon ortaklarından Parlak Gelecek Partisi dokuz aylık görev süresinden sonra üç partili koalisyondan çekildiğini açıkladı.

Bu gelişme Benediktsson'un babası Benedikt Sveinsson'un hüküm giymiş bir pedofilin isminin aklanması için bir referans mektubu yazdığının ortaya çıkmasından sonra yaşandı.

Hjalti Sigurjón Hauksson üvey kızına 12 yıl boyunca her gün tecavüz etmekle suçlanmış ve mahkum olmuştu.

İzlanda hükümeti, Başbakanın babasının yazdığı mektubu örtbas etmek ve mektubu kaleme alanın ismini açıklamayı reddetmekle suçlanıyor.

Başbakan Benediktsson'ın babasının mektup gönderdiğini Temmuz ayında öğrendiği de ortaya çıktı. Başbakan Benediktsson'un babasının gizlice Hauksson'a destek vermesi İzlanda halkı arasında büyük öfkeye yol açtı.

İzlanda yasalarına göre hükümlüler "onurlarının iade edilme" şansına sahip. Bunun için referans mektupları gerekiyor. Sonunda hükümlünün sabıka kaydı siliniyor ve yeniden iş hayatına dönmesine olanak sağlanıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Polis boşanmak isteyen eşi ve ailesine saldırdı: 1 ölü 

SONRAKİ HABER

"Termik santrallerin filtresiz çalışması" maddesi yasa teklifinden çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa