15 Eylül 2017 12:29

Altıok: Ankara Valisi ve Emniyet Müdürü görevden alınsın

CHP’li Zeynep Altıok Ankara Valisi ve Emniyet Müdürü’nün görevlerinden alınarak haklarında soruşturma açılması gerektiğini belirtti.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, HDP Milletvekili Aysel Tuğluk’un annesinin cenaze töreninde yaşananlara ilişkin olarak yaptığı açıklamada, AKP’nin bu olayı “sataşma” diyerek, lanetleyerek geçiştiremeyeceğini ifade etti. Altıok, üç saat boyunca linç girişimini önleyemeyen ya da önlemeyen Ankara Valisi ve Emniyet Müdürü’nün görevlerinden alınarak haklarında soruşturma açılması gerektiğini belirtti. 

Saldırıyı Osmanlı Ocakları’nın organize ettiğine dair iddiaların bulunduğunu dile getiren Altıok, yaşanan olayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

‘SİVAS KATLİAMININ BENZERİ BİR LİNÇ GİRİŞİMİ YAŞANDI’

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, Zonguldak’ta plajda bira içen iki kadın için beş dakika içerisinde bir araba polis geldiğini hatırlatarak, “Buraya takviye edilen polis ancak 40 dakika sonra geliyor. Tam üç saat boyunca emniyet saldırganları dağıtacak hiçbir müdahalede bulunmuyor. Ankara’nın göbeğinde, polislerin gözü önünde Sivas katliamı benzeri bir linç girişimi yaşanıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise cenaze gönderildikten sonra saldırganları sakinleştirmeye geliyor. Kim olursa olsun, yaşlı bir kadının cenazesine saldırmak hangi dinde, hangi kültürde, hangi ideolojide yazar” diye sordu. 

Saldırganlar için, “Bunlar, AKP iktidarın "milli ve yerli" vurgusuyla yaratmak istediği “dindar ve kindar” neslin prototipleri olmalı” diyen Altıok, olayın Bekir Bozdağ’ın yaptığı lanetleme açıklaması ve basit bir kınama mesajı ile normalleştirilemeyeceğini belirtti. Altıok, saldırının organize olarak planlandığını ve uygulandığını dile getirdi. “Bu saldırganlara cesareti, yıllardır toplumu kutuplaştıran, ‘bizden olan olmayan’, kadını, genci, işçiyi, eğitimciyi, Alevi’yi, Kürd’ü, Ermeni’yi ötekileştiren kindar anlayıştan aldılar” dedi. 

SOYLU’YA SORU ÖNERGESİ

Yaşanan olaylarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na önerge veren Altıok, önergesinde şu soruları yöneltti;  

1- Cenazenin Ankara İncek mezarlığına gömülmesine itiraz edip cenazeye saldıranların Osmanlı Ocaklarına bağlı kişiler olduğu iddiası doğru mudur? Bu iddia ile ilgili bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz? 

2- Cenazenin hangi saat ve nereden kaldırılacağı dair bir bilgi Ankara Emniyetine daha öncesinden verilmiş midir? Verilmiş ise, gerekli güvenlik önlemleri neden alınmamıştır? 

3- Cenaze törenine saldırılacağına dair önceden alınmış bir istihbarat var mıdır?

4- Cenaze yeri ve saatinin bilgisinin Osmanlı Ocaklarına  Ankara emniyeti içinden verildiği ve saldırının önceden planlandığı iddiaları doğru mudur?

5- Cenaze törenine yapılan saldırı üç saat boyunca sürmesine rağmen neden müdahale emri verilmemiştir?  Verildi ise müdahaleyi kimler engellemiştir? (İzmir/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tunus’ta Bin Ali dönemi yolsuzluklarına af getirildi

SONRAKİ HABER

Sistematik çocuk istismarı failine ödül gibi ceza: Sarkıntılık suçundan 4 yıl istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa