15 Eylül 2017 12:12

Güvenlik Sen'de ihbar krizi: Yöneticilerin ihracı istendi

DİSK Güvenlik Sen Genel Disiplin Kurulu sendika genel başkanı da dahil 3 kişinin ihraç istemiyle genel kurula sevkine karar verdi.

Paylaş

Metehan UD
İzmir

DİSK Güvenlik Sen Genel Disiplin Kurulu, aralarında sendikanın genel başkanın da olduğu 3 genel merkezi yöneticisinin ihracı için genel kurula sevk edilmesi yönünde karar verdi.  Kararın gerekçesi ise sendikanın eski genel sekreteri Salih Şenol hakkında suç duyurusunda bulunarak Cumhurbaşkanı hakaret iddiasıyla soruşturma başlatılmasına sebebiyet vermek. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Özel Güvenlik İşçileri Sendikası'ndaki (Güvenlik Sen) 'ihbar krizi' devam ediyor. Merkezi İzmir'de bulunan sendikanın içerisinde yer alan tartışmalar büyümüş ve yargıya taşınmıştı. Geçtiğimiz hafta 'ihbar krizi' ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 

Yaşanan süreçte, Güvenlik-Sen’e üye bazı güvenlik çalışanları, yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla Sendika başkanı Serdar Aslan, Genel Mali İşler Daire Başkanı Doğan Özdemir ve Genel Sekreter Hüseyin Ünlü hakkında dava açtı. Buna karşı da Sendikanın merkez yöneticileri, sendika üyeleri Salih Şenol, Garip Karatay, Kadir Bülbül, Volkan Karataş ve bizimsendikamız.org hakkında kişisel hakaretler ve tehdit gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. 

 Avukat Ahmet Önal, haklarında suç duyurusunda bulundukları kişilerin facebook paylaşımlarının dökümanını alarak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdi. Sendika bir süre sonra şikayetini geri çekse de savcılık paylaşımlardan dolayı  Sendikanın Eski Genel Sekreteri Salih Şenol hakkında cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın yakın zamanda davaya dönüşmesi bekleniyor. Şenol'un ceza alma ihtimali bulunuyor. 

OY ÇOKLUĞU İLE İHRAÇLARI İSTENDİ

Konunun basına da yansıması üzerine sendikanın Genel Disiplin Kurulu harekete geçti. İhbar olayını gündemine taşıyan kurul karar verdi. Edinilen bilgilere göre Genel Disiplin Kurulu oy çokluğu ile Sendika Başkanı Serdar Aslan, Genel Mali İşler Daire Başkanı Doğan Özdemir ve Genel Sekreter Hüseyin Ünlü'nün ihraç edilmesi talebiyle genel kurula sevk etti. Kararın bir örneği de yönetime iletildi. 

'KARARI GERİ GÖNDERDİK'

Konuyla ilgili görüştüğümüz Güvenlik Sen Genel Başkanı Serdar Aslan, karar mekanizmasının yönetim kurulu olduğunu belirterek, kararı tekrar gözden geçirmeleri için disiplin kuruluna gönderdikleri bilgisini verdi.

KRİZ DİSK'E TAŞINABİLİR

Genel Disiplin Kurulu, bir kez daha konunun genel kurula taşınmasını talep etmesi ve bunun yeniden sendikanın genel merkez yönetimi tarafından kabul edilmemesi durumunda kriz DİSK'in genel merkezine taşınabilir.

‘BUNUN AFFI OLAMAZ’

Hakkında suç duyurusunda bulunulan Sendikanın Eski Genel Sekreteri Salih Şenol ise “Bunun işçi sınıfı karşısında affı yoktur. İktidara muhalif olan bir sendikanın ihbarcılık yapması kabul edilemez. Bu sınıfa ihanettir, kime yapılırsa yapılsın. Bunun ertelenmemesi gerekiyor. Sendikanın geleceği ve güvenirliği açısından ihraç edilmeleri gerekiyor. DİSK’in geleneklerine de yakışan budur. Söz yetki ve kararın işçi sınıfında olduğu bir yönetimin gelmesini temenni ederim” dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Beştaş, göreve başlatılmayan hekimleri sordu

SONRAKİ HABER

Kuzey Afrika’dan İstanbul’a büyüleyen ses: Souad Massi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...