15 Eylül 2017 10:22

Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik gözaltına alındı

Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik 'FETÖ' suçlamasıyla gözaltına alındı. Çelik, yargıçlıktan 'FETÖ' eleştirileriyle istifa etmişti.

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik'in İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan 'FETÖ' soruşturması kapsamında  Ankara'da gözaltına alındığı bildirildi. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu üyesi olan Çelik, Yargıtay Tetkik Hakimliği görevini de yürütmüştü.

Celal Çelik, 12 Eylül 2010 referandumu sonrası Gülen Cemaati'nin yargıda AKP eliyle iyice etkin hale gelmesini eleştirerek 2011'de istifa etmişti. Çelik, YARSAV’da düzenlediği basın toplantısında, 12 yıldır yargıçlık yaptığını, Türk yargısının "hukukun üstünlüğü ve halka adalet dağıtmak ülküsünden giderek uzaklaştığını" belirterek istifasını açıklamıştı.

CHP'DEN İLK AÇIKLAMA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, ANKA'ya gözaltıyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu çok açık bir biçimde kumpastır. FETÖ’nün Türkiye’de en güçlü ve en revaçta olduğu dönemde, iktidarla en barışık olduğu dönemde, kimsenin FETÖ’nün laf söyleyeme de cesaret edemediği zamanda, Celal Çelik Yargıtay’daki hakimlik görevinden istifa etmiştir, yapılanları protesto etmek için” dedi.

KILIÇDAROĞLU: AKIL TUTULMASI

CHP Cenel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, avukatı Celal Çelik’in 'FETÖ' suçlamasıyla gözaltına alınmasıyla ilgili, "Bugün yapılanlar demokrasi adına yüz karası" ifadelerini kullandı.

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Hayatım boyunca hep demokrasiyi, insan haklarını savundum. Hayatım boyunca elimde bilgi ve belge olmadan hiç kimseyi suçlamadım. Ama bugün yapılanlar demokrasi adına yüz karası şeyler. FETÖ ile mücadele adı altında yapılan mücadele sadece ve sadece FETÖ'ye destek mücadelesidir. Bir avukat, düzgün bir avukat, Yargıtay'da FETÖ'nün egemen olduğu günlerde istifa etmek zorunda kalan bir avukat. FETÖ'nün oradaki egemenliğine isyan edip istifa eden bir insan. Akıl tutulması var, ne diyebilirim."

CHP'Lİ ÖZEL: HEM CHP'YE HEM DE KEMAL KILIÇDAROĞLU'NA YAPILMAK İSTENİLEN ALGI OPERASYONU

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik'in ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında gözaltına alınmasına tepki gösterdi. 

Manisa'da bulunan CHP Grup Başkanvekili Özel yaptığı açıklamada, "Eski hakim Celal Çelik'in en önemli özelliği; kendi meslek alanında, belki de FETÖ'nün en eski mağdurlarından birisidir. Kendi görevini FETÖ'cüler yüzünden bırakmış, serbest avukatlığa geçmiş birisidir. Fethullah Gülen cemaati ile ilgili daha 15 Temmuz öncesinde tehlikeye dikkat çeken, 15 Temmuz sonrasında da çok etkili mücadele edilmesi için yol gösteren bir hukukçudur. Kendisi hayatının her döneminde FETÖ'cülerin hedefi konumunda olmuştur. Peki Celal Çelik'e şimdi yapılmak istenen nedir? Onun üzerinden hem CHP'ye, hem Kemal Kılıçdaroğlu'na bir algı operasyonu yürütülmeye çalışılmaktadır" dedi.

ÇELİK İÇİN DE ADALET İSTEDİ

CHP'li Özel, Celal Çelik'in FETÖ ile mücadele eden bir kişi olduğuna belirterek şöyle konuştu: "Kılıçdaroğlu'nun avukatı FETÖ'cülükten sorgulanıyor imajını yaymak istiyorlar. İktidar partisi FETÖ'nün siyasi ayağının üstüne gitmeyip FETÖ'yü başka yerlerde arama, FETÖ'nün kendi bahçesindeki kalıntılarını görmeden dışarılarda hedef gösterme çabası içine giriyor. Celal Çelik, 15 Temmuz sonrası ulasal kanallarda çıktığı programlarda AK Parti'yi en sert bir şekilde FETÖ mücadelesini yapmamakla eleştiren, AK Parti içindeki gerçek FETÖ'cüleri işaret eden kişidir. Bu karar Celal Çelik'e had bildirmeye, onu susturmaya, onu hedef göstermeye ve onun üzerinden Kılıçdaroğlu ile CHP'ye iftira etme çabasıdır. En kısa zamanda hakkın, hukukun ve adaletin yerine gelmesini bekliyoruz. Celal Çelik bizimle birlikte adalet için yürüyen bir adalet yürüyüşçüsüdür. Celal Çelik için de derhal adalet istiyoruz." 
 

AKINCILAR DAVASI'NA MÜDAHİLLİK TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, Akıncılar davasının görüldüğü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdiği dilekçede davaya müdahillik talebinde bulunmuştu. Çelik müdahillik taleplerinin gerekçesini şöyle anlatmıştı: “FETÖ Terör Örgütünün, bir kısım siyasilerin açık ve gizli destekleri sayesinde Devlet’i ele geçirecek güç ve büyüklüğe ulaşmış olması gerçeğinden hareketle davanın yakından takibinin, FETÖ Terör Örgütünün Siyasi Ayağının da aydınlanmasına, en azından gizlenmesinin önlenmesine katkı sağlayacağını düşünmekteyiz!”

ÇELİK'İN İSTİFA AÇIKLAMASI

Oda Tv'nin haberine göre Çelik istifa dilekçesinde HSYK'deki yapılanmaya dikkat çekerek  “Türk yargısında, kişi hak ve özgürlüklerine değer katması gereken karar ve gerekçeler ile Yargıç ve savcılar yönünden saygın duruş söz konusu olması gerekirken biat, bedelli ikbal beklentileri, blok oy uygulamaları, koltuk ve yaranma hesaplarının varlığı ve bu durumun midelerimizi kaldırması,

Düşünen, söyleyen ve yazan muhaliflerin; saygın basın mensuplarının, saygın yazarların, saygın bilim adamlarının, (özel görevli) yargı eliyle adeta avlanarak, zindanlarda çürütülmesinin ve böylelikle toplumda oluşturulan baskının Yargıç olarak vicdanımızda eziklik yaratması,

Ergenekon ve balyoz olarak adlandırılan soruşturma ve kovuşturmalar ile İlhan Cihaner ile ilgili hukuka aykırı uygulamalar nedeniyle görevli yargıç ve savcılar hakkında yapılan yüzlerce şikayet başvurusuna rağmen, burada görevli yargıç ve savcılar ödüllendirilirken, Deniz Feneri soruşturmasında şikayet üzerine derhal soruşturmanın görevli 3 savcıdan alınmasındaki fahiş taraflı tasarrufların yarattığı adalet travması,

YARSAV üyelerine yönelik taraflı uygulamalar,

Halkımızın beklemekte olduğu ve bu dünyada var olduğuna inandığımız adaletten, Adalet Bakanının idaresi altındaki kurul eliyle her gün biraz daha uzaklaşılması,

Oluşturulan Anayasa Mahkemesi düşünüldüğünde fiilen Anayasa değiştirilmiş olmasına rağmen “Yeni Anayasa” masalı ile bizi yine gerçek adaletsizliklerden uzaklaştırmaya çalışmaları, nedenleriyle bugün,

Bu oyunun ve sürecin bir parçası olmamak yolundaki kişisel tercihimi kullanıyor ve sevgili mesleğim yargıçlıktan istifa ediyorum.

Ayrıca, son olarak belirtmek isterim ki, o günlerde yani HSYK ve Anayasa Mahkemesinin yapılanmasına ilişkin Anayasa değişiklikleri sürecinde olacakları gören, halkı uyaran ve bugünleri yaşamamak için adalet uğruna birlikte savaştığım tüm gerçek yargıç ve Cumhuriyet savcılarına şükranlarımı sunuyorum.”(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Star'da Kekeç-Taşgetiren atışması sürüyor

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa