15 Eylül 2017 08:30

Çelik: AB, üyelik müzakereleri çerçevesinde şantaj uyguluyor

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, FT gazetesi röportajında, AB'nin üyelik müzakereleri çerçevesinde Türkiye'ye 'şantaj' uyguladığını söyledi.

Çelik: AB, üyelik müzakereleri çerçevesinde şantaj uyguluyor

Paylaş

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, İngiliz Financial Times (FT) gazetesine verdiği röportajda, AB'nin üyelik müzakereleri çerçevesinde Türkiye'ye 'şantaj' uyguladığını söyledi.

BBC Türkçe'nin Financial Times'tan aktardığına göre Çelik, Londra'da perşembe günü verdiği röportajda "AB müzakere sürecini Türkiye'ye şantaj yapmak için kullanmak AB kurumlarını zayıflatıyor ve itibarsızlaştırıyor" dedi.

'İNGİLTERE KAPSAM DIŞI'

Bakan Çelik 12-14 Eylül tarihleri arasında İngiltere'nin başkenti Londra'yı ziyaret etmişti. Gazetenin haberinde Bakan Çelik'in İngiltere'yi bu kapsamın dışında tuttuğunu söylediği belirtiliyor.

Çelik "İngiltere, darbe girişimini takip eden günlerde Türkiye'nin yanında durarak ve savunma kapasitesini güçlendirmeye yardımcı olarak, gerçek bir müttefik, bir rol modeli gibi davranıyor" dedi. Çelik, İngilizlerin aksine diğer ülkelerin "ilişkileri ilerletecek bir yol bulmak yerine şantaj yapacak malzeme bulmaya çalıştıklarını" kaydetti.

AB'nin yıllık değerlendirme toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye hükümetinin attığı adımlarla AB ile müzakerelerin çöküşü için zemin yarattığını söylemişti. Çelik'in açıklamaları Juncker'in bu sözlerinin hemen ertesinde geldi.

TÜRK KAHVESİ EŞLİĞİNDE DİPLOMASİ YÜRÜTME ÇAĞRISI

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, ülkesinde düzenlenecek seçimler öncesi rakibi Sosyal Demokrat lideri Martin Schulz ile karşı karşıya geldiği televizyon tartışmasında Türkiye'nin AB'ye üye olmaması gerektiğini dile getirmişti. Bakan Çelik röportajda Juncker ile Almanya'ya 'Türk kahvesi eşliğinde diplomasi yürütme' çağrısında bulundu.

Çelik, Juncker ve Merkel'i Türk demokrasisiyle dayanışma göstermek için 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'ye gelmemekle eleştirdi. Bakan Çelik, AB müzakerelerinin yargı ve temel haklarla ilgili 23. ve adalet, özgürlük ve güvenlik ile ilgili 24. fasılların açılması çağrısında da bulundu.

Gazete, AB ile müzakere sürecinin donmuş olduğunu ve darbe girişimi sonrası onbinlerce kişinin tutuklanması ve kamu işlerinden çıkarılması nedeniyle AB'nin Türkiye'ye mesafeli yaklaştığını yazdı.

Bakan Çelik, AB'nin, göçmenler için 3 milyar eurol'uk yardım yapmak, Türkiye vatandaşlarına vize serbestisi getirmek ve müzakere sürecinde yeni başlıklar açmak gibi sözlerini tutmadığını da söyledi.

Gazete, Brüksel'in Türkiye'ye göçmenler için Mayıs itibariyle 811 milyon euro'luk yardım yaptığını açıkladığını yazdı. (HABER MERKEZİ)


Avrupa Parlamentosu: Müzakereler askıya alınsın

Avrupa Parlamentosu: Müzakereler askıya alınsın


 

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, 'FETÖ'den yargılanan AKP’li başkana ödül verdi

SONRAKİ HABER

Divriği Kültür Derneği ‘acil demokrasi’ talebiyle toplandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa