15 Eylül 2017 04:36

Kuzey Kore Japonya üzerinden bir füze fırlattı

Kuzey Kore, füze denemelerine bir yenisini daha ekledi. Japonya hava sahasına girerek Pasifik Okyanusu'na düştüğü bildirildi.

Paylaş

Kuzey Kore'den fırlatılan bir füzenin Japonya hava sahasına girerek Pasifik Okyanusu'na düştüğü bildirildi.

Japonya'da halk sığınaklara çağrıldı. Japonya'yı alarma geçiren füze denemesi nedeniyle, Japon hükümeti 'füzenin büyük olasılıkla toprakları üzerinden geçtiğini' açıkladı ve halka sığınaklara çekilme çağrısı yaptı. Kuzey Kore, geçen ay da Tokyo'nun 'benzeri görülmemiş bir tehdit' olarak nitelediği başka bir füze fırlatmıştı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da başkent Pyongyang yakınlarından fırlatıldığı sanılan füze 3.700 km mesafe kaydettiğini, 770 km yüksekliğe ulaştığını ve 20 dakika kadar havada kaldığını açıkladı. AP ajansı da bu sürenin şimdiye kadar fırlatılan füzelerin havada kalma süresi içinde en uzunu olduğuna dikkat çekti.

BM GÜVENLİK KONSEYİ ACİL TOPLANIYOR

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'ye yönelik "yeni önlemler" alınması çağrısında bulundu ve "devam eden provokasyonlar sadece Kuzey Kore'nin diplomatik ve ekonomik izolasyonunu derinleştirir" dedi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, füze denemesini "kabul edilemez" şeklinde nitelendirdi ve "Uluslararası toplum bir araya gelmeli ve eylemleriyle dünya barışını tehdit eden Kuzey Kore'ye açık bir mesaj göndermeli" ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ABD ve Japonya'nın talebiyle Cuma günü yeniden acil olarak toplanacağı açıklandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi hafta içinde, şimdiye kadarki en büyük nükleer denemesinin ardından Kuzey Kore'ye yeni yaptırımları oybirliğiyle kabul etmişti.

BMGK bu kararı Kuzey Kore'nin Japonya'ya doğru 'hidrojen bombası' taşıdığını iddia ettiği füzeyi fırlatmasından sonra almıştı.

Yaptırım kararından sonra Kuzey Kore Japonya'yı 'batırma' ve ABD'yi 'küle ve karanlığa çevirme' tehdidinde bulunmuştu. 

GÜNEY KORE, KUZEY KORE'DEN 6 DAKİKA SONRA 2 FÜZE FIRLATTI

Kuzey Kore'nin bugün Japonya üzerinden geçen füzesinden 6 dakika sonra Güney Kore'nin de 2 adet Hyunmoo-2 füzesi fırlattığı aktarıldı.

Yonhap haber ajansına göre Güney Kore füzelerinden birinin Güney Çin Denizi'ne 250 kilometre mesafedeki simüle hedefi başarıyla vurduğu belirtildi. 2. füzenin ise denize düştüğü kaydedildi.

Habere göre füzeler, henüz Kuzey Kore'nin füzeleri havadayken fırlatıldı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore'nin füze fırlatma hazırlığı yaptığını önceden tespit ettikleri için 'anında' karşılık verebildiklerini açıkladı.

GÜNEY KORE: BÖYLE BİR DURUMDA DİYALOG İMKANSIZ

Kuzey Kore'nin bu sabah füze fırlatmasının ardından Güney Kore ve Japonya, ulusal güvenlik konseylerini acil olarak topladı.

Ulusal Güvenlik Konseyi'nde konuşan Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, "Böyle bir durumda diyalog imkansız" dedi.

Güney Kore Devlet Başkanı, "Kuzey Kore'nin bize ve müttefikimize karşı provokasyona girişmesi halinde, Kuzey'i yok edecek ve iyileşmeye gücü yetmeyecek hale getirecek gücümüz var" dedi.(DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Orhan Kemal 103 yaşında

SONRAKİ HABER

Ceren Özdemir'in katilinin ifadesi: 4 kilometre takip etmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa