15 Eylül 2017 04:13

Belediye-İş dava açan temsilcisini görevden aldı

İZULAŞ İşyeri Temsilcisi Cem Aydın, İzmir Büyükşehir Belediyesine karşı ilave tediye davası açarak hakkını aramasının ardından görevinden alındı.

Belediye-İş dava açan temsilcisini görevden aldı

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Belediye-İş Genel Merkezi, İzmir Büyükşehir Belediyesine karşı ilave tediye davası açarak hakkını arayan İZULAŞ İşyeri Temsilcisi Cem Aydın isimli işçiyi görevden aldı. İşten çıkarılmayı beklediğini dile getiren Aydın sendika ile patronun ortak hareket ettiğini ileri sürdü. 
İzmir Büyükşehir Belediyesinde ilave tediye ve kadro davası açan işçilerin işten çıkarılmaya devam etmesi beklenirken bürokratların dava açan işçilere yönelik davalarını geri çekmesi yönündeki baskısı da sürüyor. Büyükşehirde örgütlü sendikaların ise üyelerinin işten çıkarılmasına karşı sessizliğini koruması bir yana bu sendikalar arasında yer alan Belediye-İş dava açan bir temsilcisini görevinden uzaklaştırdı. 

Büyükşehir Belediyesine ait İzmir Ulaşım Hizmetleri Şirketinde (İZULAŞ) şoför olarak çalışan Belediye-İş İzmir 1 No’lu Şube Bornova Garajı Taşıt Temsilcisi Cem Aydın, sendikanın genel merkezi tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden görevinden alındı. Aynı zamanda sendika delegesi de olan Aydın görevden alındığını sendikanın İZULAŞ’a gönderdiği yazıyla öğrendi. 11 Eylül’de alınan kararda Sendikanın Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Erol ile Örgütlenme Genel Sekreteri Ali Çelenk’in imzaları bulunuyor. 

İZULAŞ Çalışanı Cem Aydın ise görevden alınmasının arkasında açmış olduğu geriye dönük ilave tediye davası olduğunu belirterek sendika ile patronun ortak hareket ettiğini ifade etti. Baskı kurmak amacıyla görevinden alındığını dile getiren Aydın “Daha önce bu şekilde görev yetkisi alınıp işten çıkarılan arkadaşlarımız var. Şube yönetimi ile işveren arasında yapılan ek protokolle açık ve net bir şekilde, dava açan işçilerin, davalarını çekmedikleri takdirde tediye haklarını talep edemeyecekleri imza altına alınmıştır. Sonrasında işverenin işçi üzerinde ağır baskısı başlamıştır. Gerekli gereksiz bir sürü nedenle tutanaklar tutulmaya başlanmıştır. Bunu sendika yönetimi ve genel merkeze bildirdiğimiz halde hiçbir şekilde müdahale edilmemiştir” dedi. 

‘İŞTEN ÇIKARILACAĞIMI DÜŞÜNÜYORUM’ 

İşçilerin bu şekilde sendikal faaliyetlerden de soğutulduğunu ifade eden Aydın şunları söyledi: “Şu an İzmir’de geriye dönük olarak bu hakkı kazanabilecek 15 bin civarı işçi bulunmaktadır. Bu işçiler alacaklarının peşine düşmesin diye sendika ve işveren bu şekilde göz korkutma yolunu tercih etmişlerdir. Hiçbir neden gösterilmeden sendika temsilciliği görevimden alınmamın nedeni, sendikal yetkilere sahip olduğum için işten çıkarılmam durumumda bana verilecek tazminatın, temsilci olamayan bir işçinin tazminatının yaklaşık dört katı olduğu içindir. Bir süre sonra da işten çıkarılacağımı düşünüyorum.”

100’ÜN ÜZERİNDE İŞÇİ ÇIKARILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesine karşı kadro ve geriye dönük ilave tediye davası açan 100’ün üzerinde İZELMAN, İZENERJİ, İZULAŞ ve Grand Plaza Şirketlerinde çalışan Genel-İş ve Belediye-İş üyesi işçi, performans düşüklüğü ve verimsizlik gibi gerekçelerle işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçiler arasında şimdiye kadar hakkında bir tutanak bile tutulmamış işçiler bulunuyor. Bürokratların baskı ve tehditlerine karşı davalarını geri çekmeyen yüzlerce işçi sıranın kendisine gelmesini bekliyor. İşçilerin parça parça çıkarılmaya devam edilmesi bekleniyor. Çıkarılan işçiler arasında davaları Yargıtay tarafından onanmış işçiler de bulunuyor.

ÖNCEKİ HABER

Karahan: Temiz madencilik iddiası doğru değil

SONRAKİ HABER

Adana'da evleri su bastı, araçlar yolda kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa