14 Eylül 2017 20:17

Gökhan Güçlü 'Hero' tişörtüne ilişkin savunma yaptı

15 Temmuz sanığı astsubay Gökhan Güçlü, duruşmaya 'Hero' yazılı tişört ile gelmesine ilişkin savunma yaptı.

Paylaş

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele operasyon düzenleyen, 1'i firari 37 darbeci askerin de aralarında bulunduğu 43'ü tutuklu, 47 sanığın yargılandığı davada astsubay Gökhan Güçlü savunma yaptı. Güçlü, 13 Temmuz 2017'de giydiği, İngilizce'de 'kahraman' anlamına gelen 'Hero' yazılı tişörtle ilgili de konuştu.

'20 GÜN HÜCRE CEZASI ALDIM'

Güçlü, "Bir mağazadan alınan 'Hero' yazılı tişörtle ilgili olarak 20 gün hücre cezası aldım. Ayrıca bu konuyla ilgili de iddianame geldi. Bu tişörtü bana ablam alıp, gönderdi. Hatta göndermeden önce cezaevini arayarak, böyle bir tişört göndereceğini ve sorun olup olmayacağını sormuş. Cezaevinden de, 'Bir sorun olmaz' şeklinde yanıt almış.

'MAHKEME KARARINA RAĞMEN KAMERALARIN ÖNÜNDEN GEÇİRDİLER'

Bunun ardından 13 Temmuz'da 3 tişörtümden biri olan bu tişörtü giydim. O gün de bizi kameraların ve halkın bulunduğu yerden geçirdiler. Emniyetsiz bir durum olduğunu belirtmemiz ve mahkeme kararı olduğunu söylememize rağmen uygulanmadı. Jandarma komutanının 'Ankara'dan baskı var, bu şekilde içeri girilmesi yönünde' dediğini kulaklarımla duydum. 'İnmezseniz de sizi bir şekilde indireceğiz' dendi. Bu şekilde içeri alınarak teşhir edildim.

'HABERLERİ GÜLEREK İZLEDİM'

'Hero' hangi terör örgütünün, hangi propagandasıdır? Ben haberleri gülerek izledim. Herkesin alıp giyebildiği bir tişörtle, ilgili soruşturma açıldı" dedi.

ESASA İLİŞKİN SAVUNMA

Sanık Gökhan Güçlü'nün yargı üzerinde baskı olduğu yönünde iddialarda bulunması ve acele edildiğini, savunma haklarını düzgün kullanamadıklarını öne sürmesi üzerine Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, "23 Ağustos'ta, herkesin esas hakkındaki savunmasını bitireceğimizi söylemedik. Planladığımız ifadeleri tamamlayacağımızı belirtmiştik. Mahkemeye yönelik iddiaları kabul etmiyoruz. Haddini bil. Kimsenin baskısı altında değiliz. Bak esas hakkındaki savunmaları almaya başlayalı bir ay oldu, hâlâ alıyoruz" dedi.

Sanık Güçlü, hafta sonunda ve bayram tatilinde de savunmaların devam ettiğini belirtmesi üzerine Mahkeme Başkanı Baştoğ, "Bayram tatili 10 gün değildir. 4.5 gün tatildir. Diğer kısmı idari izindir. İdari izin yargılama yapmaya engel değildir. Yargı ona uyacak diye bir şey yoktur. Hafta sonları da savunması bitmeyen sanıkların ifadeleri tamamlandı" karşılığını verdi.

Savunmasına devam eden Gökhan Güçlü, "FETÖ" üyesi olmadığını anlatmak için mahkeme heyetine bir fotoğraf karesi sundu. 

Güçlü, mahkeme heyetine, öğrencilik yıllarında Çanakkale Şehitliği'nde, yağmurlu havada 10 bin kişinin izlediği Muharebe Arama Kurtarma (MAK) gösterisinde çekilmiş fotoğrafları sundu. Fotoğraflara bakan Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ'un, "Hangisi sensin ben anlayamadım. Benzetemedim" demesi üzerine Gökhan Güçlü'nün "Bilirkişi çağıralım efendim" diyerek yanıt vermesi salonda gülüşmelere neden oldu. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ADD Denizli Şubesi, müfredat değişikliğini protesto etti

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa