14 Eylül 2017 16:32

Barzani, çeşitli ülke ve BM temsilcileri ile görüştü

Mesud Barzani ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve BM'nin Irak'taki temsilcileri ile referandum konusunda görüştü.

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül’de yapılacağı açıklanan bağımsızlık referandumu ile ilgili dün ABD, İngiltere ve BM temsilcilerinden oluşan uluslararası koalisyon heyetiyle görüşme yaptı. 

Rudaw’ın haberine göre toplantıya, ABD Başkanı’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, BM Temsilcisi Jan Kubis, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman ve İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Frank Baker katıldı. 

IKYB Başkanlık sitesinde görüşmenin içeriğine dair yapılan açıklama, heyetin, Barzani’ye referandumun ertelenmesi için alternatif sunduğu belirtildi.

Barzani ise, referandum kararının partilerin ortak kararı olduğunu belirterek, “Referandum konusu sadece bana ait değil, Kürdistan’daki diğer siyasi liderlerle alınan bir karardır” dedi.

‘ALTERNATİF DEĞERLENDİRİLECEK’

Barzani’nin ayrıca, “Diğer partilerle yapacağımız görüşmeler ardından size kararımızı ileteceğiz” ifadelerini kullandığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kürdistan Bölgesi Başkanı Sayın Mesud Barzani, bugün aralarında ABD Başkanı’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, BM Temsilcisi Jan Kubis, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi  Douglas Silliman ve İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Frank Baker’in bulunduğu bir heyeti kabul etti.

Toplantı, IŞİD’le Mücadele Ortak Operasyon Merkezi’nde yapıldı. Görüşmede, bölgesel gelişmeler ve Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül’de yapılacak olan referandumu ele alındı.

Kürdistan halkının verdiği çabanın farkında olduklarını ve Peşmerge Güçleri’nin IŞİD teröristlerine karşı verdiği mücadelede sahip olduğu rolün takdire şayan bulduklarını vurgulayan koalisyon heyetiyle görüşmede, IŞİD’le savaşta şehit düşen peşmergelerin ruhu selamlandı. Heyet, toplantıda Başkan Barzani’ye referandumun ertelenmesi için alternatif sundu. Başkan Barzani, söz konusu alternatifi değerlendirilmesini kabul etti. Ancak öncelikli olarak referandum ve alternatifine ilişkin Başkan Barzani heyete, ‘Karar sadece bana ait değil, Kürdistan’daki diğer siyasi liderlerle görüşülen bir karardır. Yakın zamanda size kararımızı ileteceğiz’ dedi.” (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eşini tekmeleyen erkeğin tahliye isteği kabul edilmedi

SONRAKİ HABER

Fransa’da grev 3. gününde: Ulaşım hatları durdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa