14 Eylül 2017 14:56

Irak Parlamentosu Kerkük Valisi’nin görevden azlini onayladı

Irak Parlamentosu, Başbakan İbadi'nin Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in görevden alınması kararını oy çokluğuyla kabul etti.

Paylaş

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in görevden alınması kararını imzalayarak, oylama için parlamentoya gönderdi. Irak Parlamentosu da İbadi'nin gönderdiği azil ile ilgili kararı oy çokluğu ile kabul etti. Kerim, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumuna verdiği destekle tanınıyordu.

Erbil merkezli Rudaw televizyonunda yer alan habere göre, İbadi, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in görevden alınması ile ilgili kararı imzalayarak Parlamentoya gönderdi. Irak Parlamentosu da İbadi'nin azlini istediği Kerkük Valisi Necmeddin Kerim ile ilgili kararı oy çokluğu ile kabul etti. Daha önce Kerkük Valisi Kerim'in görevden alınması için 128 Iraklı parlamenter imza toplamıştı.

Dün akşam Rudaw TV’de yayınlanan bir programa konuk olan Kerkük Valisi Kerim, görevden alınması ile ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine, "Bana Irak Parlementosu’ndan güvenoyu verilmedi ki benden alsınlar. Beni vali olarak seçen, Kerkük İl Meclisi’dir. Kerkük İl Meclisi ile valinin şahsi maneviyatı var. Son seçimde halkın yarısından fazlasının oyunu aldım. Bir sonraki seçime kadar Kerkük halkının hizmetindeyim. Ne zaman ki Kerkük halkı benim çalışmama ihtiyaçları olmadığını belirtir, o zaman bütün yasalara bağlı kalırım. Ancak ben burada Kerkük halkına hizmet ediyorum. Halk bana güvenoyu verdi, Irak Parlamentosu değil" dedi.

Irak Parlamentosu Yasa Komisyonu Üyesi Zana Rostayi, yasal açıdan, parlamentonun, Kerkük Valisi’nin görevden almasının mümkün olmadığını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bölge barolarından SİHA raporu: Vurulan köylüler sivildi

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa