14 Eylül 2017 13:54
Son Düzenlenme Tarihi: 14 Eylül 2017 14:03

‘Dünyanın en gizemli kuşu’na ait tüy bulundu

'Dünyanın en gizemli kuşu' olarak tanımlanan Avustralya'ya özgü gece papağanına ait tüy bulundu.

‘Dünyanın en gizemli kuşu’na ait tüy bulundu

Paylaş

Güney Avustralya’da perşembe günü bulunan bir kuş tüyü, 100 yıldır gece papağanının bu bölgede yaşadığına dair ilk kanıt oldu.

Gece papağanı, dünyanın en nadir görülen kuş türleri arasında yer alıyor ve 2013’te kuzeybatı Avustralya'da bulunan Queensland’de çekilen bir fotoğrafa kadar kuşun neslinin tükenmiş olduğu düşünülüyordu. O günden bu yana gece papağanına aynı zamanda Batı Avustralya’da rastlandı.

AFP'nin haberine göre Queensland’de gece papağanının fotoğrafını çeken Avustralya Yabani Hayatı Koruma Merkezi’nden John Young ve ekolojist Keith Bellchambers gece papağanının Güney Avustralya’da da yaşadığını ortaya koydu.

İkili, sarıya çalan yeşil renkteki ufak kuşa ait tüyü Eyre Gölü yakınlarında bir dokumacı kuşun yuvasında buldu. Young ve Bellchambers’ı buraya yönlendirense bölgedeki bir fotokapanda rastladıkları bulanık bir görüntüydü.

BÖLGEDE SON OLARAK 1883’TE KAYIT ALTINA ALINDI

Young, “Keith’le birçok dokumacı kuşun yuvasını araştırdık ki sonunda gözden kaçıramayacağımız ufak yeşil tüyü bulduk. İnsanlar heyecanlarını farklı şekillerde gösterir, benimki kontrol edilemez bir şekilde titremekti, Keith ise eliyle başını tutarak inanmazcasına bakıyordu. İkimiz için de çok duygusal bir andı. Kanımca bunun bir gece papağanına ait olduğuna hiçbir şüphe yok” ifadelerini kullandı.

Gece papağanı Eyre Gölü’nde son olarak 1883’te kayııt altına alınmıştı. Young, fotokapan ve kuş cıvıltılarını kaydedecek aletlerle bölgede ne kadar gece papağanı yaşadığını ortaya çıkarmaya çalışacak.

‘DÜNYANIN EN GİZEMLİ KUŞU’

Araştırmacılar, onlarca yıl boyunca gece papağanının neslinin tükendiği endişesini taşıyordu. Gece papağanına 1912-1979 arası hiç rastlanmadı. 2013’te yaşadığına dair kesin kanıt bulunana kadar gece papağınını gördüğünü söyleyenlerin sayısı çok azdı.

2012 yılında Smithsonian dergisi, gece papağınını dünyanın en gizemli beş kuşu sıralamasında ilk sıraya koymuştu.

Avustralya’ya özgü kuş, Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından nesli tehlikede olarak tanımlanmıştı. Toplamda 50-250 arası gece papağanının yaşadığı düşünülüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

HRW: Suriye'ye söz verilen milyonlarca dolarlık bağış kayıp

SONRAKİ HABER

Sivas'ta yolcu otobüsü devrildi: 15 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa