13 Eylül 2017 04:23

Edebiyatımızda ‘kedi’li çocuk kitapları

Yazarlarımızın, ‘kedi’li çocuk kitaplarını, daha geniş anlamda hayvan kahramanların yer aldığı yapıtları çocuklar çok seviyor.

Paylaş

Mustafa ASLAN
İstanbul

En çok sevilen hayvanlardan biri de kediler.  Çocukların yanında ‘kedi’li yapıtların özel bir yeri olduğunu belirtirsek abartmış olmayız. 

Evinde, sokağında oynadığı kedi, çocuğun bir arkadaşı olarak çıkıyor karşımıza kitaplarda. Yaşamımızın ayrılmazı, evlerimizin bir parçası konumundaki kedinin kahramanı olduğu kitaplar çocuğu eğlendirirken daha kolay eğitme görevi görüyor.Çocuk edebiyatımızda, kadın yazarlarımızın/ şairlerimizin ‘kedi’li kitapları, yetişkinler için yazdıkları ürünlere oranla hayli fazla olduğunu belirtebiliriz.

KADIN YAZARLARIN/ŞAİRLERİN ‘KEDİ’Lİ ÇOCUK YAPITLARI

Kadın yazarlarımızın / şairlerimizin ‘kedi’li çocuk yapıtlarından kimilerini şöyle sıralayabiliriz: Yasemin Pulat “Ben Bir Kediyim”, Zeynep Uzunbay “Kedi Merdiveni”, Melek Özlem Sezer “Sakız Çiğneyen Kedi”, Sara Şahinkanat “Üç Kedi Bir Dilek”, Nurgül Ateş “Paşa” (Bir Kedinin Günlükleri), Gülsüm Cengiz “Bir Kedinin Günlüğü”, Renan Özdemir  “Çıtı Pıtı Bir Kedi Olmak İstemiyorum”, Filiz Özdem “Gökkuşağını Kovalayan Kedi”, Nuran Elçi “Karaböcü” (Dört kitaplık seri), Burcu Bahar “Alya ve Tırmık”, Bengüsu Özcan “Maskeli Kedi”, Neval Yercik “Arsız Kedi”, Hamide Kocadoru “Beyaz Kedi”, Tülin Kozikoğlu “Mutsuz Kedi Dila”, Sevim Ak “Babamın Gözleri Kedi Gözleri”, Öznur Karaeloğlu “Köpek Olmak İsteyen Kedi”, Serpil Ural “Tek Gözlü Kedi”, Ayşe Zaimoğlu “Şaşkın Kedi Koş”, Aytül Akal “Şiirimi Kedi Kaptı” ve Serap Erdoğan “Babası Çizgili Kedi”.

NEDEN KEDİ OLMAK İSTİYOR?

Buket Uzuner “Ah Bir Kedi Olsam” adlı yapıtında, bizi çocukluk günlerimize götürüyor. Fındık adlı kedisiyle küçük kahramanımız bir çocuğun gözünden büyükleri, çocukları ve kediler anlatılıyor. Bu yapıtta kedi ve çocuk arkadaştan öte bir durumla karşımıza çıkıyor. Çocuk, kediyle arkadaş olmak yerine bizzat sözü edilen sevimli canlının kendisi olmak istiyor. 

Kedi ile insan yaşamını karşılaştıran kahramanımız, sayfalar ilerledikçe bizi bir ‘kedi’li serüvene sürüklüyor. Yazar, altı yılda yetmiş tane yavruladığını belirttiği kedileri, köpekler ve insanlardan daha şanslı görüyor.

Peki neden “Ah Bir Kedi Olsam” diyor? Kahramanımız kedi olduktan sonra başından neler geçiyor? Kuşkusuz bu soruların yanıtını yapıtta bulacaksınız.

“Kedilerin sınav yapan öğretmenleri yok; onları sıraya dizen devamlı asık suratlı okul müdürleri ve sabahın köründe çığlıklı, çok bağırtkan şarkılar dinleterek üzen servis şoförleri de yok.” (s. 67-68)

ERKEK YAZARLARIN/ŞAİRLERİN ‘KEDİ’Lİ ÇOCUK YAPITLARI

Erkek yazarlarımızın/şairlerimizin çocuk edebiyatımıza armağan ettiği ‘kedi’li kitaplardan kimilerini ise şöyle sıralayabiliriz: Muzaffer İzgü “Konuşan Kedi”, Yalvaç Ural “Mırname”, Refik Durbaş “Pençesi Pamuk Kedi”, Mustafa Köz’ün Işıkları Karatmayın Çocuklar’daki ‘Kedi’ adlı şiiri, Fevzi Günenç’in “Karga Karga Gak Dedi” adlı kitabındaki ‘Gel Pisi Pisi’ adlı şiiri, Mehmet Güler’in “Kedi Günlükleri”, Mustafa Işık’ın Bak Bu Senin Şiirin adlı yapıtındaki ‘Orkun ve Kedi’ adlı şiiri, Mustafa Balel’in “Ressamın Kedisi”, Murat Aksoy’un “Göbekli Ve Bir Ordu Kedi”, Hakkı Engin’in “Kara Kedi Güzel Kedi”, Ahmet Uysal’ın “Gezgin Kedi”, Nazır Şentürk’ün “Kel Kedi”.

Kediler çocuk edebiyatımızın en sevilen kahramanları olduğu kadar en belirgin kahramanları arasında yer alıyor.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tanrıkulu: Hükümet suçunu örtmek için hedef gösteriyor

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa