‘Masraflar için yine borçlanacağız’

‘Masraflar için yine borçlanacağız’

Kayseri'de işçi ve emekçilerin yoğun yaşadığı Eskişehir Bağlar Mahallesi'ndeki vatandaşlar eğitimdeki müfredat değişikliğini değerlendirdi.

Dilruba TAŞ
Murat ZEREN
Kayseri

Kurban Bayramı telaşı bitti derken, okulların açılmasıyla vatandaşlar için yeni bir telaş başladı. Okulların açılmasına az bir süre kala Kayseri'de işçi ve emekçilerin yoğun olarak yaşadığı Eskişehir Bağları Mahallesi'nde bayramın nasıl geçtiğini, eğitim yılı gelince katmerleşen masrafları ve eğitim müfredatında yapılan değişiklikleri vatandaşlarla konuştuk. 

İlk olarak belediyeden emekli olan Ali Durmuş ile konuşuyoruz. "Bayramda kurban kesemedik ve üzgünüm" diyerek söze başlıyor. Durmuş ve okulların açılmasına az bir süre kala dertli olduğunu söylüyor: "İki çocuk var. İkisi de okula gidiyor. Nasıl yapacağız bilmiyorum. Eniştemizden borç alacağız herhalde."  Mahallede salça kaynatırken gördüğümüz bir kadının yanına gidiyoruz. O da bayramda kurban kesemediklerinden ve asgari ücretin yetersizliğinden şikayetçi. "Ekonomi gelişti diyorlar ama valla biz de hiçbir gelişme yok. Gerileme var" diyor. "Gücü yeten zaten kurban kesiyor. Yetmeyen de borç ile kurban kesmeye çalışıyor" diyerek kurban kesenlerin birçoğunun borç bularak kurban kesebildiğini anlatıyor. "4 tane çocuğum var" diyor ve başlıyor anlatmaya: “Eğitim gerçekten ücretsiz mi? Ücretsiz değil tabii ki. Okul açıldı mı bir sürü masraf çıkıyor.”  Eşinin sağlık sorunları yüzünden çalışmadığını söyleyen Hanım Soykan da, "Bayramda kurban kesemedik. Eşim hasta olduğu için çalışamıyor. Eve bir maaş giriyor. Ancak evi çekip çevirmeye yetiyor" diyor. Üniversite sınavında kızının barajı aşamadığını söylüyor. "Dershaneye gönderebiliyor musunuz?" diye sorduğumuzda "Dershaneye nasıl göndereyim? O kadar parayı nasıl vereyim? Biz evimizi zor geçindiriyoruz.” diyor Soykan.  Soykan'la sohbetimizin ardından mahalledeki bir markete giriyoruz. Markette çalışan Tolga adında bir gencin elinde bir ders kitabı görüyoruz. Yeni eğitim öğretim yılını soruyoruz Tolga'ya. Tolga, "Türkiye'de eğitim yok zaten. Haksızlıklar var, torpil var. Biz böyle markette çalışarak sınava hazırlanıyoruz, torpil gibi şeyler olunca emeğimiz çalınıyor" diyor. 

www.evrensel.net
ETİKETLER kayseri