12 Eylül 2017 21:30

AGİT ve BM : Gazetecileri derhal serbest bırakın

AGİT ve BM ortak bir bildiri yayınlayarak, Türkiye'ye tüm tutuklu gazetecileri serbest bırakma çağrısı yaptı.

AGİT ve BM : Gazetecileri derhal serbest bırakın

Paylaş

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile Birleşmiş Milletler (BM) ortak bir bildiri yayınlayarak, Türkiye'ye tüm tutuklu gazetecileri serbest bırakma çağrısı yaptı.

Bugün yayınlanan ortak bildiride, Türk hükümetinin bir an önce basın ve düşünce özgürlüğünü sağlaması gerektiğine dikkat çekildi.

Bildiride, Cumhuriyet davasının görülen ikinci duruşmasında bir kez daha gazetecilerin tutukluk halinin devamına ilişkin kararın, "demokrasiye uygun olmadığı" vurgulandı.

AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir ve BM Düşünce Özgürlüğü Özel Temsilcisi David Kaye ortak bildiride, Türk hükümetinin uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiğine dikkat çekti.

AGİT, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının 2 hafta daha asılsız iddialarla cezaevinde tutulması kabul edilemez. Türkiye'ye onları bir an önce serbest bırakma çağrısı yapıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

AGİT ve BM'nin medya özgürlüğünden sorumlu yetkilileri, "Türkiye'nin basın ve düşünce özgürlüğünü bastırmasının ülkedeki gazetecilerin ve gazeteciler için doğrudan bir güvenlik tehdidine yol açtığına" dikkat çekti.

Ortak bildiride, düşünce özgürlüğünün sadece ülkeyi yönetenlerin yapılan beyanlardan memnun oldukları sürece sağlanmasının mümkün olamayacağı" vurgulandı.(MEDYA SERVİSİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Genelkurmay’dan SİHA açıklaması 

SONRAKİ HABER

Çin’de son 28 yılın en düşük büyüme oranı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa