12 Eylül 2017 16:58

60 kuruşa üretip 40 kuruşa satıyorlar

Şeftali üreticileri perişan! Dalından dökülen meyvenin fiyatı 1 liradan 40 kuruşa düştü. Şeftalinin üretim maliyeti ise 60-65 kuruş.

Paylaş

Mersin’de 10 günlük Kurban Bayramı tatilinde Mersin Hali ile meyve suyu sektöründeki fabrikaların kapalı olması nedeniyle şeftali üreticileri perişan oldu. Dalından dökülen meyvenin fiyatı 1 liradan 40 kuruşa düştü. Şeftalinin üreticiye maliyeti ise 60-65 kuruş arasında değişiyor

Merkez Mezitli ilçesine 55 kilometre uzaklıkta Torosların eteğinde yer alan Tepeköy Mahallesi’ndeki bahçelerde şeftali toplama telaşı yaşanıyor. Mezitli Şeftali Üreticiler Birliği Başkanı Nevzat Kurt, büyük bir sıkıntı içinde olan üreticinin bölgeden yok pahasına günlük yaklaşık 2 bin 500 ton ürünü meyve suyu fabrikalarına zararına gönderdiğini söyledi. Uzun bayram tatilinde alım olmayınca dalında olgunlaşan şeftalinin döküldüğünü belirten Başkan Kurt, iç piyasanın da üreticinin talebini ve emeğini karşılamadığını belirterek, “Meyve sirkülasyonu olmuyor. Çiftçilerimizin durumu kötü. Bu yıl kredi borçlarını ödeme şansları zor görünüyor. Ayrıca ihracat sıfır noktasında. Bayram öncesine kadar Ortadoğu, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai ve Rusya’ya şeftali gönderiyorduk. Bayramdan sonra ihracat durdu. Bundan dolayı bütün meyvelerimiz ağaç dibine döküldü. Bu nedenle de çiftçi ürününü meyve suyu fabrikalarına vermek zorunda kaldı. Meyve suyu fabrikaları da ürünün kendilerine döndüğünü görünce de ister istemez fiyatta düşüş yaşattı. Şu anda çiftçimizin malı toplayıp tezgaha getirmesi dahil 40 kuruş masrafı var. Meyve suyu fabrikaları da bunu 40 kuruşa bin naz ile alıyor” dedi.

ÜRETİCİ KORUMASIZ

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel ise “Bugün itibari ile meyve suyu sektörüne alım yapanlar 30 ile 40 kuruş arasında alım yapıyor. Pazar için ticaretini yapanlar da 60 ile 70 kuruş arasında alım yapıyorlar. Ürünün maliyeti 60-65 kuruş. Bu durumda çiftçilerimizin para kazanması mümkün değil. Her yıl hem üretim hem de kalite artıyor ama fiyatla yerinde sayıyor. Bu durumun ortadan kaldırılması için mutlaka sanayi anlamında çiftçileri koruyacak, piyasa şartlarında onlara zarar ettirmeyecek, ürün alıp işleyen bir fabrikanın mutlaka çiftçiler adına bu bölgeye kurulması gerekiyor ki çiftlerimiz her yıl bu sıkıntıları yaşamasın” diye konuştu. (Mersin/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özgecan'ın katil zanlısı yeniden yargı önünde

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa