Gazprom: ‘Türk akımı’ için Botaş ile ortak girişim kuruyor

Gazprom: ‘Türk akımı’ için Botaş ile ortak girişim kuruyor

Gazprom, ‘Türk Akımı’ gaz boru hattının inşaası için Botaş ile ortak girişim kuracak. şirket Türkiye kanunlarına tabi olmayacak.

Rusya gaz şirketi Gazprom, ‘Türk Akımı’ gaz boru hattının inşaası için Botaş ile ortak girişimin kurulmakta olduğunu duyurdu.

Gazprom'dan yapılan açıklamada, "Ortak girişim, Rusya ve Türkiye arasında imzalanan hükümetlerarası anlaşma kapsamında Türk Akımı'nın ikinci kolunun Türkiye topraklarında kalan kara kısmının inşasını gerçekleştirmek için kuruluyor" denildi.

Açıklamaya göre Gazprom Yönetim Kurulu, 21 Eylül'de “TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş.” adı verilen ortak girişimde yer alıp almama konusunu görüşecek.

‘ŞİRKET TÜRK KANUNLARINA TABİ OLMAYACAK’

Sputnik de, Rusya ile Türkiye arasındaki Hükümetlerarası anlaşmaya göre Gazprom’un Türkiye topraklarından sınırdaş ülkelere kadar uzanan kara kısmının hacminin yüzde 100'ünü kullanma hakkına sahip olduğuna dikkat çektikten sonra şöyle devam etti:

“Söz konusu kısmı inşa edecek şirket, tarife düzenleme, üçüncü kişilerin erişimi ve yapısal ayrışma ile ilgili normlar da dahil olmak üzere doğalgaz pazarını düzenleyen Türk kanunlarına tabi olmayacak.” (ANKA)
 

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. FATİH TURAN 1 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Desinize damat busefer gazpıromdan malı götürecek.Neden T.C kanunları geçerli değil işin içinde abidik gubidik işler var dalton kardeşler eleman geliyor.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.