12 Eylül 2017 16:26

Gazprom: ‘Türk akımı’ için Botaş ile ortak girişim kuruyor

Gazprom, ‘Türk Akımı’ gaz boru hattının inşaası için Botaş ile ortak girişim kuracak. şirket Türkiye kanunlarına tabi olmayacak.

Gazprom: ‘Türk akımı’ için Botaş ile ortak girişim kuruyor

Paylaş

Rusya gaz şirketi Gazprom, ‘Türk Akımı’ gaz boru hattının inşaası için Botaş ile ortak girişimin kurulmakta olduğunu duyurdu.

Gazprom'dan yapılan açıklamada, "Ortak girişim, Rusya ve Türkiye arasında imzalanan hükümetlerarası anlaşma kapsamında Türk Akımı'nın ikinci kolunun Türkiye topraklarında kalan kara kısmının inşasını gerçekleştirmek için kuruluyor" denildi.

Açıklamaya göre Gazprom Yönetim Kurulu, 21 Eylül'de “TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş.” adı verilen ortak girişimde yer alıp almama konusunu görüşecek.

‘ŞİRKET TÜRK KANUNLARINA TABİ OLMAYACAK’

Sputnik de, Rusya ile Türkiye arasındaki Hükümetlerarası anlaşmaya göre Gazprom’un Türkiye topraklarından sınırdaş ülkelere kadar uzanan kara kısmının hacminin yüzde 100'ünü kullanma hakkına sahip olduğuna dikkat çektikten sonra şöyle devam etti:

“Söz konusu kısmı inşa edecek şirket, tarife düzenleme, üçüncü kişilerin erişimi ve yapısal ayrışma ile ilgili normlar da dahil olmak üzere doğalgaz pazarını düzenleyen Türk kanunlarına tabi olmayacak.” (ANKA)
 

ÖNCEKİ HABER

Minibüste şort giyen kadına saldıran sanığa tahliye kararı!

SONRAKİ HABER

Millet İttifakı'nda ‘Celal Doğan’ krizi iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa