25 Temmuz 2012 13:46

IMF: Çin yumuşak inişe hazır

AVRUPA’da borç batağı krizi yeniden alevlenirken dünya ekenomisini etkileyecek bir diğer haber de Çin’den geldi. Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel zorlukların artmasına rağmen Çin ekonomisinin yumuşak bir inişe hazır olduğunu belirtti.IMF, dün açıkladığı raporda, Çin’in büyümeyi dengeleyebilmesi

IMF: Çin yumuşak inişe hazır
Paylaş

AVRUPA’da borç batağı krizi yeniden alevlenirken dünya ekenomisini etkileyecek bir diğer haber de Çin’den geldi. Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel zorlukların artmasına rağmen Çin ekonomisinin yumuşak bir inişe hazır olduğunu belirtti.
IMF, dün açıkladığı raporda, Çin’in büyümeyi dengeleyebilmesi ve riskleri azaltabilmesi için daha fazla reform yapması ve para biriminin değer kazanması gerektiğine dikkat çekti.
Yatırımların azalması ve geri dönmeyen kredilerin artması halinde risklerin söz konusu olacağının ifade edildiği raporda Çin’in bugüne kadar gerçekleştirdiği reformların dış dengesizlikleri önemli ölçüde azalttığı, ancak yatırıma dayalı büyüme modeli nedeniyle içerdeki dengesizliklerin arttığı belirtildi.
IMF, daha önceki ifadelerini bu kez yumuşatarak, Çin’in para birimi yuandaki değer düşüklüğünü “ılımlı” olarak niteledi. IMF nisanda yüzde 8.25 olarak açıkladığı Çin’e ilişkin 2012 yılı büyüme beklentisini geçen hafta yüzde 8’e düşürmüştü. (PEKİN)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Devletin ‘Adalet’i sendikaya düşman

SONRAKİ HABER

Duble yol için zehirleneceksiniz lan!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...