Katiller serbest KESK’liler tutuklu

Katiller serbest KESK’liler tutuklu

KESK Adana Şubeler Platformu, tutuklu KESK’liler ve tıp öğrencilerinin serbest bırakılması için postane önünde eylem yaptı.KESK adına konuşma yapan BES Şube Başkanı KESK Dönem Sözcüsü Sinan Tunç, tutuklamaların AKP’nin ‘ileri demokrasi’ iddiasının en somut örneği olduğunu belirtti.Tutuklanan

KESK adına konuşma yapan BES Şube Başkanı KESK Dönem Sözcüsü Sinan Tunç, tutuklamaların AKP’nin ‘ileri demokrasi’ iddiasının en somut örneği olduğunu belirtti.

Tutuklanan arkadaşlarına tamamen sendikal eylem ve etkinliklerle ilgili sorular sorulduğuna dikkat çeken Tunç, sanık lehine delil toplama, masumiyet karnesi gibi ilkelerin çiğnenerek fiilen suçlu muamelesi yapıldığının altını çizdi. Tunç, hukuksuzca tutuklanan milletvekilleri, seçilmiş belediye başkanları, gazeteciler, bilim insanları ve sendikacıların ‘kuvvetli suç şüphesi’ gibi anlaşılmaz gerekçelerle hâlâ tutuklu olduğunu ifade etti. 3. Yargı Paketi’nde tutuklamanın, tedbir olarak son çare olmasına vurgu yapan Tunç, katiller salıverilirken, KESK’lilerin ve tıp öğrencilerinin tutuklu olmalarını anlayamadıklarını belirtti.

İZMİR’DE DE TEPKİ GÖSTERİLDİ

KESK İzmir Şubeler Platformu, “KCK” adı altında başlatılan operasyonlarda tutuklanan üye ve yöneticilerinin durumu hakkında SES İzmir Şube binasında basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen İzmir 6 No’lu Şube Hukuk Sekreteri Devrim Karabulut, “Hukuk ve adalet kavramları daha fazla kirletilmemeli” diye konuştu. 70’den fazla arkadaşlarının tutuklu bulunmasının, AKP’nin sağlık politikalarına başkaldıranlar üzerinde baskılarını arttırmasının örneği olduğunu ifade eden Karabulut, tutuklu bulunan 13 tıp öğrencisinin de serbest bırakılmasını istediklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net