12 Eylül 2017 10:42

Asbestli Havagazı Fabrikası’na yürütmeyi durdurma kararı

Ankara'daki asbestli Havagazı Fabrikası'nın yıkımına yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Mimarlar Odası, fabrikanın karantina altına alınmasını istiyor.

Paylaş

Ankara'daki Havagazı Fabrikası'nın yıkımına Ankara 7. İdare Mahkemesi'den yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Ancak asbestli fabrikanın çevresinde halen gerekli güvenlik önlemleri alınmadığı için Ankaralı yurttaşlar asbest tehlikesiyle karşı karşıya. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası çevrenin karantinaya alınmasını istiyor.

İçerisinde 350 ton asbest olduğu belirtilen Ankara'daki Havagazı Fabrikası'nın yıkımının durdurulması için Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası’nın açtığı davada gelişme kaydedildi. Ankara 7. İdare Mahkemesi fabrikanın yıkımını durdurdu. Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, halk sağlığını tehdit eden asbestin tespit edilmesine ilişkin kamuoyuna bilgi verdiklerini ve yurttaşların asbest soluduğunu açıkladıklarını hatırlatarak, “Yürütmeyi durdurma kararında, bilirkişi raporuna atıfta bulunarak, raporda yer alan ‘Yıkım işleminin asbest yönetmeliğinde belirlenen yeterlilikte önlemler alınmayarak yapıldığı ve yıkım işleminin bu haliyle devam etmesi durumunda insan sağlığı açısından tedavisi mümkün olmayan hastalıkların ortaya çıkma ihmalinin oldukça yüksek olduğu’ ifadelerini yinelemiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 25 Şubat 2017 tarihinde başlanan yıkım işleminde hukuka uyarlılık bulunmadığı sonucuna ve dava konusu işlemin anılan taşınmazın yıkımına ilişkin olması sebebiyle uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğabileceği kanaatine varmış ve oy birliğiyle yürütmeyi durdurma kararı vermiştir” dedi. 

Candan, yakın zamanda Havagazı Fabrikası’nı fotoğrafladıklarını da paylaşarak, “Halk sağlığı tehdit edilmeye devam ediyor. Hala ciddi bir koruma önlemi alınmamış. Yapı hala uçuşan bez ve plastik brandalarla trajikomik bir şekilde yarım yamalak kapatılmış. Rüzgarlı havalarda Ankaralı asbest soluyor. Halkın sağlığını umarsızca tehdit eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek görevden acilen el çektirilmeli. Mahkeme kararı da Ankaralı’nın hayatının nasıl tehlikeye atıldığını göstermiştir” diye konuştu. 

KARANTİNA ALTINA ALINSIN

Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut ise, uyarıları sonucu gerekli adımların atıldığını belirterek, “Hiçbirisi de hem kurumlar hem devlet yetkilileri ve uzmanlar o alandaki ölçümleri kamuoyuna açık ve şeffaf bir biçimde yayınlamadılar ve düzenli olarak ölçüm alarak halkı bilgilendirmediler ve hepimizin sağlığını tehdit ettiler. Yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar doğrultusunda acilen Havagazı Fabrikası karantinaya alınmalı” diye vurguladı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da IŞİD operasyonu: 25 gözaltı

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa