İstanbul'da İsveçli Kürt turiste darplı sınır dışı

İstanbul'da İsveçli Kürt turiste darplı sınır dışı

İsveç'te yaşayan 27 yaşındaki İsveç vatandaşı bir Kürt, İstanbul'da gözaltına alındıktan sonra darbedilerek sınır dışı edildiğini söyledi.

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’in Lund ilinde yaşayan bir Kürt gencinin, tatilini geçirmek için gittiği İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra darbedilerek sınır dışı edildiği ileri sürüldü.

Skånska Dagbladet gazetesinde yayınlanan haberde, gerçek adını açıklamaktan kaçındığı için Shorsh  diye adlandırılan Irak doğumlu 27 yaşındaki genç, geçtiğimiz hafta sonu, tatilini geçirmek için bir arkadaşıyla beraber İstanbul’a gitti.

Lund Üniversitesi’nde yüksek mühendislik eğitimi gören Shorsh, polislerin olağan pasaport kontrolu yaptığını sandıklarını ve korkulacak bir şey yapmadıkları için kontrol yapılmasından kaygı duymadıklarını söyledi.

TELEFON ETMEK İSTEYİNCE DARBEDİLDİ

Haberdeki iddialara göre, daha sonra iki genci farklı odalara alan polisler, Shorsh’un pasaport ve akıllı telefonuna el koydular. Sosyal medyada paylaştığı resimleri incelediler.

Sorgunun saatlerce sürdüğünü söyleyen Shorsh, “Telefonuma bir kod da yerleştirdiler. Ama beni dinlemek veya izlemek amacıyla mı, yoksa resimleri başka yere aktarmak için mi yaptıklarını bilmiyorum” diyerek şaşkınlığını ifade etti.

5 polisin katıldığı sorgu sırasında kendisine özel yaşamı, etnik kökeni ve seyahat nedeni konusunda sorular yöneltilen Shorsh’a sınır dışı edileceği bildirildi.

“Bana nedeni konusunda açıklama yapılmadı ve nedenini sorduğumda polis bana Türkiye cezaevlerinden hoşlanıp hoşlanmadığımı sordu” diyen genç, İsveç Büyükelçiliği’ne telefon etmek istediğini söyleyince de darbedildi.

‘BENİ DÖVEBİLECEKLERİNİ HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM’

Shorsh, masadaki takım elbiseli bir polisin yüzüne vurduğunu ve bacaklarını tekmelediğini söyledikten sonra “Şoke oldum, hiç yokken bunlar oldu. Beni dövebileceklerini hiç düşünmemiştim” dedi.

Kendisine “Şüpheli kişi” olduğunu ve sınır dışı edildiğini gösteren iki belge verildikten sonra uçağa bindirilip Danimarka’ya gönderildiğini anlatan Shorsh, “Havaalanındaki Danimarkalı polislere olanları anlattım ve onlar bana Türkiye’ye giden Kürt kökenli Avrupa Birliği vatandaşları için bu tür uygulamaların olağan olduğunu söylediler” şeklinde konuştu.

Shorsh, daha önceleri pek çok kez tatilini geçirmek ve Irak’ta bulunan akrabalarını ziyaret etmek için İstanbul Havalimanı’na geldiğini ve ilk kez böylesi bir durumla karşılaştığını dile getirdi.

KARAKOLLARDA BAZEN DARP VE İŞKENCE YAPILIYOR

Konuyla ilgili gazeteye açıklamalarda bulunan Uluslararası Af Örgütü İsveç Seksiyonu Sözcüsü Katarina Bergehed, 16 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’deki durumun tüm gruplar için önemli bir biçimde kötüleştiğini söyledi.

Türkiye’de herkesin “terör örgütlerine sempati duyduğu” suçlamasıyla karşılaşabileceğini söyleyen’ 50 bin kişinin tutuklandığını ve 100 bin kişinin işten atıldığını hatırlatan Bergehed, “Biz, polis karakollarında göz altına alınanların bazen darp ve işkenceye maruz kaldıklarını biliyoruz” dedi. 

www.evrensel.net

4 yorum yapılmış

 1. Arnavut 1 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Caner rumuzlu arkadaş sizin Kürt düşmanliğıniz buna sebep olabilir mi

 2. Alper 1 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 0

  Pardon da ülkemizdeki politik zemin buna uygun olmasa hangi yabancı devlet ajanlarını cirit attırabilir? ISIS'i dolduran yabancı devletler mi hakikaten? Tırları açıklar mısınız? Tırlarla ilgili davada karar iftira değil "devletin gizli kalması gereken sırlarını açıklamak". O silahlar nereye gidiyordu? Eren Erdem'in meclis konuşmalarını dinlediniz mi? "Rum Olmak ve Rum Kalmak" ve benzeri yakın tarih kitaplarını okudunuz mu? Devletimizin 150 yıldır hangi durumda ne refleks gösterdiğini gözlemlediniz mi? Belgeler var ortada. Ülkemin daha müreffeh ve demokratik olmasını istiyorsam bunları söylerim arkadaş. Esas bu ülkeye düşmanlığını sunmak; tüm bunları görmezden gelmektir. İnsan ve toplumlar, ancak yüzleşerek daha iyisini hak edebilirler. En çok da en kabul edemediği şeylerle yüzleşerek.

 3. Resul gumus 1 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 7

  Ülkemize Daes ve Pyd Teröristleri ile doldurdünüz...Avrupa birliğinden buraya gelip insanlarımızı öldürüyorlar sonra eylem yapamayınca Avrupalıları turist oluyorlar. Gelmeyin ihtiyacımız yok size

 4. Caner 1 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 6

  Hangi ülkede yaşıyorsunuz evrensel niye bu ülkeye düşmanlığınızı sunuyorsunuz bu tip haberlerle

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.