12 Eylül 2017 10:06

İstanbul'da İsveçli Kürt turiste darplı sınır dışı

İsveç'te yaşayan 27 yaşındaki İsveç vatandaşı bir Kürt, İstanbul'da gözaltına alındıktan sonra darbedilerek sınır dışı edildiğini söyledi.

İstanbul'da İsveçli Kürt turiste darplı sınır dışı

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’in Lund ilinde yaşayan bir Kürt gencinin, tatilini geçirmek için gittiği İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra darbedilerek sınır dışı edildiği ileri sürüldü.

Skånska Dagbladet gazetesinde yayınlanan haberde, gerçek adını açıklamaktan kaçındığı için Shorsh  diye adlandırılan Irak doğumlu 27 yaşındaki genç, geçtiğimiz hafta sonu, tatilini geçirmek için bir arkadaşıyla beraber İstanbul’a gitti.

Lund Üniversitesi’nde yüksek mühendislik eğitimi gören Shorsh, polislerin olağan pasaport kontrolu yaptığını sandıklarını ve korkulacak bir şey yapmadıkları için kontrol yapılmasından kaygı duymadıklarını söyledi.

TELEFON ETMEK İSTEYİNCE DARBEDİLDİ

Haberdeki iddialara göre, daha sonra iki genci farklı odalara alan polisler, Shorsh’un pasaport ve akıllı telefonuna el koydular. Sosyal medyada paylaştığı resimleri incelediler.

Sorgunun saatlerce sürdüğünü söyleyen Shorsh, “Telefonuma bir kod da yerleştirdiler. Ama beni dinlemek veya izlemek amacıyla mı, yoksa resimleri başka yere aktarmak için mi yaptıklarını bilmiyorum” diyerek şaşkınlığını ifade etti.

5 polisin katıldığı sorgu sırasında kendisine özel yaşamı, etnik kökeni ve seyahat nedeni konusunda sorular yöneltilen Shorsh’a sınır dışı edileceği bildirildi.

“Bana nedeni konusunda açıklama yapılmadı ve nedenini sorduğumda polis bana Türkiye cezaevlerinden hoşlanıp hoşlanmadığımı sordu” diyen genç, İsveç Büyükelçiliği’ne telefon etmek istediğini söyleyince de darbedildi.

‘BENİ DÖVEBİLECEKLERİNİ HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM’

Shorsh, masadaki takım elbiseli bir polisin yüzüne vurduğunu ve bacaklarını tekmelediğini söyledikten sonra “Şoke oldum, hiç yokken bunlar oldu. Beni dövebileceklerini hiç düşünmemiştim” dedi.

Kendisine “Şüpheli kişi” olduğunu ve sınır dışı edildiğini gösteren iki belge verildikten sonra uçağa bindirilip Danimarka’ya gönderildiğini anlatan Shorsh, “Havaalanındaki Danimarkalı polislere olanları anlattım ve onlar bana Türkiye’ye giden Kürt kökenli Avrupa Birliği vatandaşları için bu tür uygulamaların olağan olduğunu söylediler” şeklinde konuştu.

Shorsh, daha önceleri pek çok kez tatilini geçirmek ve Irak’ta bulunan akrabalarını ziyaret etmek için İstanbul Havalimanı’na geldiğini ve ilk kez böylesi bir durumla karşılaştığını dile getirdi.

KARAKOLLARDA BAZEN DARP VE İŞKENCE YAPILIYOR

Konuyla ilgili gazeteye açıklamalarda bulunan Uluslararası Af Örgütü İsveç Seksiyonu Sözcüsü Katarina Bergehed, 16 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’deki durumun tüm gruplar için önemli bir biçimde kötüleştiğini söyledi.

Türkiye’de herkesin “terör örgütlerine sempati duyduğu” suçlamasıyla karşılaşabileceğini söyleyen’ 50 bin kişinin tutuklandığını ve 100 bin kişinin işten atıldığını hatırlatan Bergehed, “Biz, polis karakollarında göz altına alınanların bazen darp ve işkenceye maruz kaldıklarını biliyoruz” dedi. 

ÖNCEKİ HABER

Sezgin Tanrıkulu olmak ya da olmamak, işte mesele bu

SONRAKİ HABER

Deniz Çakır’dan Sabah’a tepki: Basın, gerçek ve hukuktan yana olsun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa