Rusya’dan ABD’ye ‘terör’ suçlaması

Rusya’dan ABD’ye ‘terör’ suçlaması

RUSYA Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’yi, Suriye hükümetine karşı yapılan “terör” eylemlerini haklı göstermekle suçladı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD ve Batılı ülkelerin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın üst düzey yöneticilerinin öldürüldüğü terör saldırısını

RUSYA Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’yi, Suriye hükümetine karşı yapılan “terör” eylemlerini haklı göstermekle suçladı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD ve Batılı ülkelerin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın üst düzey yöneticilerinin öldürüldüğü terör saldırısını kınamadığına dikkat çekerek, bu ülkeleri “terörü” haklı göstermekle suçladı.
Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennadi Gatilov, Suriye’nin kimyasal silahların güvenliği ile ilgili Rusya’ya garanti verdiğini söyledi.
Itar-Tass’a açıklamada bulunan Gatilov, “Şam yönetiminden kimyasal silah depolarının güvenliğinin sağlandığına dair sağlam güvence aldık. Suriye, 1925 tarihli kimyasal ve biyolojik silahların kullanımını yasaklayan Cenevre Protokolü’nü imzalayan ülkeler arasında. Biz Suriye’nin tüm sorumluluklarını yerine getirmek zorunda olduğuna inanıyoruz.” dedi.
Kimyasal silahların muhalefetin eline geçme ihtimali ile ilgili de değerlendirmede bulunan Gatilov, “Sorunun diğer boyutunu unutmamız gerekiyor. Silahlı gruplar orada faaliyet halinde. Kimyasal silahlar bir şekilde onların eline geçebileceğini ihtimal dışı tutmamalıyız. Bu konu uluslararası toplumun acil dikkatine sunulmalı.” ifadelerini kullandı.
Suriye krizinin çözümünde diplomatik sürecin devam etmesi gerektiğini söyleyen Gatilov, şiddetin durdurulması ve tarafların müzakere masasına oturması gerektiğini savundu. Güvenlik Konseyi’nde BM gözlemcileri için ek bir aylık süre çıktığına değinen Gatilov, “Bu zamanı diplomatik çözüm bulmak için kullanmalıyız. Biz hükümetle şiddeti durdurması konusunda konuşuyoruz. Batılı ortaklarımızın da muhalefetle benzer görüşmeleri yapmasını ümit ediyoruz.” çağrısı yaptı.
BM Güvenlik Konseyi Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın 6 maddelik barış misyonunun başarılı olup olamayacağı ile ilgili soruyu yanıtlayan Gatilov, “Bunda sonra ne olacağını tahmin etmek zor. Bir kere daha tekrarlamak istiyorum ki, biz Kofi Annan’ın çalışmalarının başarıya ulaşması için desteklemeyi sürdüreceğiz.” dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net