11 Eylül 2017 17:18

Baydemir’den Erdoğan’a: Gel Tale köyüne gidelim

HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, Hakkari’nin Tale (Oğul) köyündeki silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Paylaş

HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Hakkari’nin Tale (Oğul) köyünde 4 yurttaşın silahlı İHA ile bombalamasına ilişkin açıklama yaptı. Hükümet temsilcilerinin sivilleri terörist ilan etmesine ilişkin konuşan Baydemir “Gel beraber gidelim, ailelerini ziyaret edelim. Köylülerle görüşelim, bu insanlar kimlerdi? HDP olarak çağrıda bulunuyoruz” dedi. 

Hakkari kent merkezine 20 kilometre uzaktaki piknik alanında 4 sivilin 31 Ağustos günü insansız hava araçları ile vurulmasına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Hakkari Valiliği ve hükümet temsilcileri bu kişilerin terörist olduğunu öne sürüyor. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP’li vekiller ise sivil olduğu yönünde ısrar ediyor. Yapılan açıklamalar sivillerin piknik yaptığını ve insansız hava aracı tarafından hemen piknikten sonra yönünde. 

HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir Hakkari’de sivillerin vurulmasına ilişkin yaptığı açıklamada  “31 Ağustos’ta, Kurban Bayramı’nın arifesinde ikinci Roboskî vakasına tanıklık ettik. Hakkari’nin Talê köyünde silahlı İHA saldırısı sonucu Mehmet Temel yaşamını yitirdi, 3 yurttaş da yaralandı” bilgisini hatırlattı. 

EĞER SUÇLULARSA NEDEN GÖZALTINA ALINMADILAR

Baydemir “Gerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, gerek Vali’nin, gerek AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın açıklamaları kabul edilebilir değildir. Bakın; hukukta şu andaki derdest olan hukukta iş birlikçi suçu diye bir suç yoktur. Bu insanların gitmiş olduğu piknik alanı, kamuya açık piknik alanıdır. Yasaklı bölge de değildir, çatışma bölgesi de değildir. Bu insanlar o mıntıkaya gittiklerinde zorunlu olarak kontrol noktasından geçmek zorundalar. O gün kontrol noktasından da geçtiler, GBT kontrolü yapıldı. Eğer suçlularsa neden o kontrol noktasında gözaltına alınmadılar?” dedi. 

Olay mahallinde cumhuriyet savcılığının hâlâ inceleme yapmadığını söyleyen Baydemir, “Hiç lafı gevelemenin gereği yok. Bir devletin meşruluğu onun tabi olduğu hukuktur. Eğer sen kendi hukukunu çiğnersen, yok sayarsan, öldürdüğün her sivili olduğundan farklı gösterirsen suç örgütünden ne farkın kalır?” dedi.

UCU KİME DOKUNURSA DOKUNSUN AÇIĞA ÇIKARALIM

Baydemir sivillerin saldırıda hayatını kaybetmesine dair Mecliste araştırma komisyonu kurulmasını önerdi ve  “Gel beraber gidelim, ailelerini ziyaret edelim. Köylülerle görüşelim, bu insanlar kimlerdi? HDP olarak çağrıda bulunuyoruz. Gelin Mecliste araştırma komisyonu kuralım. Başta bu hadise olmak üzere tüm sivil ölümlerini Meclis araştırsın. Ucu kime dokunursa dokunsun açığa çıkaralım. Ama tehditle, şantajla olanı olduğundan farklı göstermekle asla sonuç alınmadı, alınamayacak. Yarabbim, bu mazlumların hakkını hukukunu zalimin yanına bırakma.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kavukçu'dan uzun bir öykü: Yüzünüz kuşlar yüzünüz

SONRAKİ HABER

Sivas'ta 3.7 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...