11 Eylül 2017 16:36
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Eylül 2017 16:43

İçme suyu akmayan mahalleli kanal suyu kullanıyor

Bingöl’de, suları akmayan Kaleönü Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar, su ihtiyaçlarını bölgeden geçen kanaldan karşılıyor.

İçme suyu akmayan mahalleli kanal suyu kullanıyor

Paylaş

Bingöl’de, suları akmayan Kaleönü Mahallesi’nde oturan yurttaşlar, bölgeden geçen kanaldaki sudan ihtiyaçlarını karşılıyor. Birçok kez yetkililere sorunun çözülmesi için başvurduklarını söyleyen mahalleli, bir yandan susuzluk, bir yandan da hastalıklarla mücadele ettiklerini söyledi. Mahallelilerden Zümriye Bayansalduz, “Aylardır suyumuz akmıyor. Bazı bölgelerde gece vakitlerinde 1 saat akıyor. Bizim bölgede ise hiç akmıyor. Defalarca başvurduk ancak, sonuç alamadık. Millet dere ve kanal suyunu kullanıyor.  Bu insanlar ölür mü kalır mı, kimse umursamıyor” diye tepki gösterdi. 

ÇOCUKLARIMIZDA KUSMA VE İSHAL VAR

Günlük su ihtiyaçlarını evlerinin yakınlarından geçen bir kanaldan karşıladıklarını belirten Nesibe Beki ise, şöyle konuştu: “Yekmal mevkiinde uzun süredir su sorunumuz var. Çamaşırı, bulaşığı yosunlu suyla yıkıyoruz. 500-600 metre öteden içme suyunu gidip getiriyoruz. Çocuklarımızda ishal, kusma oluyor. Belediye başkanına da söyledim. Aradım ancak bana, ‘Abartmaya gerek yok’ dedi. Birçok yönetici ile görüştüm. Defalarca başvurdum ancak, sonuç alamadım. Yetkililerin bize sahip çıkmalarını istiyorum. Burası mahrumiyet bölgesi gibi. Ne yapacağımızı şaşırdık. Suyunuz yetersiz demişlerdi, dinamo taktırdık ancak, yine su yok. Aylardır bu böyle. Suyu kendi imkanlarımızla ısıtıp duş alıyor, kıyafetlerimizi yıkıyoruz. Köylerde bile su sorunu yok, ben merkeze bağlı bu mahallede elde yıkıyorum her şeyi.” (Bingöl/DHA)

ÖNCEKİ HABER

'Uyum haftası'nda 15 Temmuz propagandası

SONRAKİ HABER

Öykü Arin ve ilik bekleyen çocuklar için ‘donör olun’ çağrısı TBMM'de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa