Avcı: Gazetecilerin davası terör örgütü ile karıştırılmamalı

AKP'li Nabi Avcı, Cumhuriyet Gazetesi davasına dair 'Terör olaylarına ve kalkışmaya karışmış kişilerle karıştırılması doğru değil' açıklamasını yaptı.

11 Eylül 2017 15:49
Paylaş

AKP Eskişehir Milletvekili ve Kültür ve Turizm Eski Bakan Nabi Avcı, bugün Silivri'de Cumhuriyet Gazetesi davası ile aynı andan görülen, Tuzla Piyade Okulunda 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ve sırasındaki "FETÖ" faaliyetlerine ilişkin davayı takip etti. Avcı burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Nabi Avcı, kendisine Cumhuriyet Gazetesi davasının sorulması üzerine "Cumhuriyet Gazetesi davası ile Tuzla Piyade Okulu davasını çok fazla birlikte anmak bana doğru gelmiyor" ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili görüşlerini, TBMM'deki Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde ifade ettiğini hatırlatan Avcı, " Gazetecilerle ilgili davanın terör olaylarına ve kalkışmaya karışmış kişilerle karıştırılmasını terör örgütü çok istiyor. O bakımdan buna da zemin hazırlamamak gerekir" dedi.

'TUTUKLULUK ZORUNLULUĞU YOKSA MAHKEMELER DİKKATE ALMALI'

Avcı, açıklamasının devamında "Gazetecilerle ilgili davalarda da bütün gazeteciler, yazarlar için söylüyorum; tutukluluk zorunluluğu olmayan davalarda mahkemelerin bunu dikkate alması gerektiğini ve aldığını da görüyorum. Bir önceki Cumhuriyet Gazetesi davasında bu hassasiyetin gösterildiğini, bundan sonra da aynı şekilde bu hassasiyetle bu davaların yürütülmesi gerektiğini bir kere daha vurguluyoruz. Çünkü terör örgütünün bir amacı da kendileri ile doğrudan ilgisi olmayan bir takım davaları bile kendilerinin sözde mağduriyetleri adına istismar etmeye kalkışmalarıdır. Buna fırsat vermemek gerekir. Dolayısıyla gazetecilerle ilgili davanın da bu ilkeler çerçevesinde ve onlarla ilgili tutukluluk kararlarının bu ilkeler çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini bugün söylüyor değiliz" şeklinde konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

'Türkiye'den 615 devlet çalışanı Almanya'ya iltica etti'

SONRAKİ HABER

İran'da 2018 yılında 66 binden fazla kamu emekçisi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa