11 Eylül 2017 15:30

DBP: Kürtler ulusal birlikle kazanır

DBP Yürütme Kurulu, parti meclisinin yayınladığı 'Krizden tek çıkış yolu ulusal birlik' başlıklı sonuç bildirgesi üzerine bir açıklama yayımladı.

DBP: Kürtler ulusal birlikle kazanır

Paylaş

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Merkez Yürütme Kurulu, Kürt ulusal birliği tartışmalarına ilişkin yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada 9 Eylül 2017’de Diyarbakır’da gerçekleştirilen DBP Parti Meclisi toplantısının, "Krizden tek çıkış yolu ulusal birlik" başlıklı sonuç bildirgesinin kamuoyu ile paylaşıldığı hatırlatılarak “Ancak yeni bir açıklama yapılması ihtiyacı duyuyoruz” denildi.

DBP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yazpılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle

Bilindiği gibi Ortadoğu coğrafyası 21. yüzyılda büyük savaşlara, büyük yıkımlara tanıklık etmiş, Ortadoğu coğrafyasında yaşayan halklar, egemen devletlerin katliamlarına, soykırım politikalarına tabi tutulmuş ve halen de bu politikalar devam etmektedir. Kendini halkların soykırımı ve yok edilmesi üzerinden konumlandıran ulus devlet anlayışları, dört parçaya yapay sınırlarla ayrılmış ve dünyanın birçok coğrafyasına dağılmış, Kürt halkının statü-özgürlük talebini yok saymış, Rojava başta olmak üzere halkların iradeleri ile geliştirdikleri öz yönetimlerini boğmak için çaba içine girmişlerdir. Nitekim Rojava’da geliştirilmek istenen sistem, bölgede yaşayan tüm halkların iradesi ile açığa çıkan, demokratik ulusa dayanan konfederal bir sistemdir.

'KÜRTLER ARTIK STATÜSÜZ YAŞAMAYI KABUL ETMEYECEKTİR'

Ortadoğu’nun en kadim halklarından olan Kürtlerin, dört parça Kürdistan’da 21. yüzyılda artık statüsüz yaşamayacağının, statüsüz bir ulus devlet anlayışını kabul etmeyeceğinin bilinmesi gerekir.

Bizler Demokratik Bölgeler Partisi olarak salt bir parça Kürdistan’ı esas alarak bir çözüm arayışından ziyade dört parçayı ve dünyanın diğer coğrafyalarında yaşayan Kürtleri de kapsayan Ulusal Birlik çerçevesinde bir çözüm arayışının Kürtlere 21. yüzyılda kazandıracağı inancımızı yineliyoruz. Bu temelde ulusal birlik çalışmalarına mesafeli durmak yerine, ulusal birliğin sağlanması çalışmalarında aktif rol alınması ve hızla ulusal kongrenin toplanması için çaba sahibi olunması gerektiğini belirtiyor, tüm Kürdistani örgütlere çağrımızı tekrarlıyoruz. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Astana görüşmeleri 6'ncı turu 15 Eylül'de yapılacak

SONRAKİ HABER

HDP 20 ilde ve bağlı ilçelerde eş başkan adaylarını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa