11 Eylül 2017 15:20

Zarrab davasının sanıklarına 95’er yıl hapis isteniyor

ABD medyası aralarında Zafer Çağlayan ve Reza Zarrab’ın da bulunduğu dokuz sanık için savcılığın 95’şer yıl hapis cezası istediğini yazdı.

Paylaş

İran’a uygulanan ambargoyu ihlal etmek gibi suçlamalarla New York’ta tutuklu bulunan Reza Zarrab hakkındaki davada bugün duruşma yapılacak. ABD medyası aralarında eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Reza Zarrab’ın da bulunduğu dokuz sanık için savcılık 95’şer yıl hapis cezası istediğine dikkat çekti.

Zarrab davasını çok yakından izleyen Amerika’nın Sesi (VOA), New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde 1,5 yıldır devam eden Reza Zarrab davasında, toplam dokuz sanık için savcılık 95’şer yıl hapis cezası istediğini belirtirken yeni iddianamede işlenen suçların kapsamının da arttırıldığını anımsattı. VOA şöyle devam etti:

“53 sayfalık iddianamede, tüm sanıklar için istenen hapis cezası arttırıldı. Ayrıca tüm sanıkların üçüncü şahıslara devretmiş olsa bile, mallarına ABD’nin el koyma talebi de eklendi. Bugün yapılacak duruşmada iddianamede yer alan yeni suçlamalar Reza Zarrab’ın yüzüne okunacak.”

Haberde yeni iddianamedeki suçlamaların geçtiğimiz perşembe günü hakim karşısına çıkan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yüzüne de okunduğuna işaret edildikten sonra yeni iddianamede Zarrab ve  Atilla dışında gıyabında yargılanacak olan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Zarrab’ın rüşvet kuryesi olduğu iddia edilen Abdullah Happani’nin isimlerinin yer aldığını belirtti.

 

Zarrab davasında yargılanan dokuz sanıktan her biri için yapılan suçlamalar ve istenen cezalar şöyle sıralandı:

"Bankacılık sahtekarlığı yapmaktan 30’ar yıl; İran’a uygulanan yaptırımları delmekten 20’şer yıl; kara para aklamaktan 20’şer yıl; ABD yasalarını delmek için işbirliği yapıp komplo kurmak 5’er yıl; bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarını defalarca işlemekten 20’şer yıl.”

VOA, yeni iddianamede Zarrab'ın kurduğu rüşvet ağıyla İran’a uygulanan yaptırımların delindiği iddia edildiğini, Halkbank’ın Zarrab’ın kurduğu suç ağının odak noktası olarak gösterildiğini anlattığı haberinde, “Halkbank aracılığıyla İran’ın, petrolden elde ettiği gelirlerin, Reza Zarrab’ın döviz bürolarıyla paravan şirketlerine transfer edilip, karşılığında Türkiye’den altın satın alındığı iddia edilmişti” dedi. Haberde şöyle devam edildi:

“Paravan şirketler aracılığıyla bu altınların karşılığının nakit olarak İran’a transfer edildiği, İran’ın devlet bankaları aracılığıyla yapılan bu transferlerle İran devletine uygulanan ambargoya rağmen milyarlarca doların bu ülkeye aktarıldığı belirtilmişti. İddianamede tüm bu işlemlerin, Zarrab’ın rüşvet vererek kontrol ettiği Türk ve İranlı yetkililer aracılığıyla yapıldığı öne sürülüyor.” (ANKA)


 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sincan Organize'de gaz sızıntısı: 25 kişi zehirlendi

SONRAKİ HABER

Çiğli’de kadınlara özel eğitim çalışması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa