11 Eylül 2017 14:35

ODTÜ'de 35 dediler, 100 metre genişliğinde yol yaptılar

CHP’li Alıtok, ODTÜ ormanına yapılan yolun rant amaçlı olduğunu belirterek ‘35 metre denilmesine rağmen 100 metre genişliğinde yol yaptılar' dedi.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, ODTÜ ormanına girilerek yol çalışmasının başlamasına ilişkin açıklama yaptı. Amacın ulaşım için yol yapmak değil daha çok rant elde etme olduğunu belirten Altıok, “Protokolde 35 metre denilmesine rağmen 100 metre genişliğinde yol yapılmış ve protokolde korunacağı belirtilen ekosisteme ciddi zarar verilmiştir” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Rektörlüğü ve Ankara Valiliği arasında yapılan protokolün ardından 9 Eylül gecesi ODTÜ’de Büyükşehire bağlı iş makinelerinin ağaç kıyımı yapmasına CHP Genel Merkezi’nden tepki geldi. 

Doğa ve İnsan Haklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, ODTÜ Ormanının katledilmesiyle ilgili yaptığı basın açıklamasında hedefte sadece ormanların değil, yandaş hale getirilmeyen ODTÜ’nün olduğu kaydetti.

Altıok, konuyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Rektörlüğü ve Valilik tarafından yapılan protokolde yol için kesilmesi planlanandan çok daha fazla ağaç kesildiğini kaydederek “Protokolde 35 metre denilmesine rağmen 100 metre genişliğinde yol yapılmış ve protokolde korunacağı belirtilen ekosisteme ciddi zarar verilmiştir. Bu da ODTÜ’ye sınavla değil ancak toma ve polisle girebileceklere özgü bir sahte manevradır” dedi.

'DOĞAYI KATLEDEREK YOL YAPMAK BARBARLIKTIR'

“Yol medeniyettir diyenler yanılıyor” diyen Altıok, medeniyetin ağaçları katlederek yol yapmak değil, laik demokratik eğitim ve bilim düşmanlığı ile kin güdülerek ağacından akademisyenine öğrencisine kadar hedef alınan ODTÜ'nün temsil ettiği her şey olduğunu vurguladı. Doğayı katlederek yol yapmanın sadece barbarlık olduğunu belirten Altıok, “Ankaralılardan milyarlarca vergi toplamasına rağmen 1 metre metro yapamamış sonra da metroyu ulaştırma bakanlığına devretmiş, daha başkentte 24 saat ulaşımı bile 20 yıldır çözememiş bir belediye başkanının yol bahanesiyle ODTÜ’ye girmesi fırsatçılık ve doymazlıktır. Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ'de yaptığı ağaç katliamıyla övünerek, '4,5 km’lik yolu bir gecede açarak büyükşehir belediyesi bir rekora daha imza attı' dedi. Evet bir rekor var; bir gecede ağaç katletme rekoru! Gece yarısı işçi çalıştırmak ağır koşullarda hak ihlali de cabası” diye konuştu. 

MESELE YOL DEĞİL, RANT

Yapılacak yolların yandaşların zenginliğine, halkın yoksulluğuna ve yozluğa açıldığını ifade eden Altıok, talan edilenin yalnızca ormanlar olmadığını söyledi. Altıok, ODTÜ ormanının halkın kendi çocuklarının emekleriyle, on yıllardan bu yana bozkırı yeşertmek için gecesini gündüzüne katıp ter dökenlerin alın teriyle yoktan var edildiğini ifade etti. Masa başı pazarlıklarla bu alanı ranta açmaya, talan ettirmeye hiç kimsenin hakkı olmadığını vurgulayan Altıok, şöyle dedi: “Bu yolun ulaşım sorununu çözemeyeceği çok iyi bilinmektedir. Esas mesele, ulaşım sorunun çözülmesi değil, daha çok AVM yapma, daha çok rezidans inşa etme, daha çok rant elde etme meselesidir. O AVM’lerin ve lüks konutların rantı yandaşlar arasında paylaştırılırken, bu halkın yoksul çocukları o AVM’lerde ve rezidanslarda en düşük maaşlarla, en zor şartlar altında ve güvencesiz çalıştırılmaktadır. İstedikleri kadar kamu yararından söz etsinler.” (Ankara/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Doktora saldırıp gözaltına alındı, savcılık serbest bıraktı

SONRAKİ HABER

Gazeteci Ahmet Altan hakkında yakalama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa