25 Temmuz 2012 12:54

Polisin vurduğu Çartay yaşamını yitirdi

Diyarbakır'da 17 Temmuzda "dur" ihtarına uymadığı iddiasıyla polisin yaylım ateşine maruz kalarak ağır yaralanan 18 yaşındaki Nurhak Çartay yaşamını yitirdi.Diyarbakır'da Sur İlçesi Melikahmet-Balıkçılarbaşı civarında 17 Temmuz günü seyir halinde iken "dur" ihtarına uymadığı iddiasıyla polisin yaylım ate

Polisin vurduğu Çartay yaşamını yitirdi
Paylaş

Diyarbakır'da Sur İlçesi Melikahmet-Balıkçılarbaşı civarında 17 Temmuz günü seyir halinde iken "dur" ihtarına uymadığı iddiasıyla polisin yaylım ateşine maruz kalarak ağır yaralanan ve Diyarbakır Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde 8 gündür yaşam mücadelesi veren 18 yaşındaki Nurhak Çartay yaşamını yitirdi. Bitkisel hayata giren Çartay'ın tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdiği öğrenildi. Çartay'ın Şehitlik Mezarlığı'nda defnedildiği bildirildi.

AİLE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Ağabeyinin 17 Temmuzda saat 01.00-01.30 sularında Balıkçıbaşı-Melikahmet civarında kendilerine ait Şahin marka araç ile seyir halinde iken polis tarafından durdurulmak istendiğini fakat ehliyetleri olmadığı için korktukları ve durmadıklarını söyleyen 16 yaşındaki Y. Çartay, polisin bunun üzerine araca doğru 5 el ateş ettiğini ve ateş eden polisin “Kolundan vurdum” diye bağırdığını kaydetmişti. Ateş sırasında şoför koltuğunda oturan kardeşinin ensesinden yaralandığını söyleyen Y. Çartay, yaralı halde ağabeyi direksiyondayken aracın bir ya da bir buçuk kilometre uzaklaştıktan sonra aracın arkadaşı Sercan Tokuş tarafından durdurulduğunu ve 112 Acil Servise haber verildiğini ifade etmişti.

Nurhak Çartay’ın ablası Sitem Çartay (24) da görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre olay günü polisin iki eş arasında yaşanan kavga nedeniyle olay yerinde bulunduğunu, araç ile olay yerinden geçerken kardeşinin ise bu polisler tarafından durdurulmak istendiğini söylemişti. Çartay, meydana gelen olaya ilişkin olay yerinde bulunan mobese kameralardan faydalanılabileceğini kaydetmişti. Konuya ilişkin İHD Diyarbakır Şubesi aracılığı ile Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları suç duyurusu sırasında savcının; “Kardeşinin o sırada orada ne işi vardı. Polisler onları terörist sandığı için havaya ateş açmışlar. Daha önce orada 2 polis arkadaşımız teröristler tarafından şehit edilmiş” dediğini söyleyen abla Çartay, meydana gelen olayın peşini bırakmayacaklarını davacı olacaklarını kaydetmişti. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çocuk parkına doğal gaz istasyonu

SONRAKİ HABER

CHP’li Keskin kozmik odadan alınan belgeleri sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...