11 Eylül 2017 11:44

Figen Yüksekdağ için 10 yıl hapis istemi

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ için, Mersin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada savcı tarafından 10 yıl hapis cezası istendi.

Figen Yüksekdağ için 10 yıl hapis istemi

Paylaş

2016 yılında Mersin'de, HDP il kongresi ve Newroz kutlamasında yaptığı konuşma nedeniyle "Terör örgütü propagandası yapmak, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini alenen aşağılamak" suçlamasıyla yargılanan HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ için mütalaa veren savcı, Yüksekdağ'ın 10 yıl hapsini istedi.

Doğan Haber Ajansında yer alan habere göre, Mersin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde 8 yıl ağır hapis cezası istemiyle yargılanan ve başka bir suçtan Kandıra F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ, mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Yüksekdağ'ın avukatları Ali Bozan ve Özgür Çağlar, Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesinde de yargılanan Yüksekdağ'ın duruşma tutanağının çözüldükten sonra birleştirmeye yönelik olarak dosyanın getirilmesini istedi.

Mahkeme heyeti  "Sanığın aynı olması dışında irtibat bulunmadığı" gerekçesiyle dava dosyalarının birleştirme talebini reddetti. Daha önceki duruşmada mütalaasını veren mahkeme savcısı ise, bu duruşmada da mütalaasını tekrarlayarak Yüksekdağ'ın "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 8 yıl, "Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini alenen aşağılamak" suçundan ise 2 yıl kadar olmak üzere 10 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Yüksekdağ'ın verilen mütalaaya dair savunma yapması için duruşmayı erteledi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Foça'da 29 sığınmacı kontrol noktasında durduruldu

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa