11 Eylül 2017 09:09

Erkek şiddetine maruz kalan 300 kadın kimlik değiştirdi

2013’te gördüğü şiddetten kurtulmak için kimlik değiştiren kadın sayısı 40’ken, rakam bu yıl 300’e ulaştı.

Paylaş

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre, 2017 yılında en az 300 kadın gördüğü şiddetten kurtulmak için kimlik değiştirdiği. Verilere göre Türkiye’de şiddet gören kadınların çoğu kimliklerinin tamamen değiştirilmesini istiyor.

Gazete Habertürk'ten Helin Şahin'in haberine göre, şiddet gören kadınlar için sığınma evleri, elektronik kelepçe, kimlik değişimi ve şiddet uygulayan kişinin mahkeme kararıyla evden veya eşinden uzaklaştırılması gibi tedbirler alınıyor. Ancak şiddete uğrayan kadınlar en iyi çözüm olarak kimlik değiştirmeyi tercih ediyor. 2013 yılındaki yasal değişiklikle hayata geçirilen bu uygulamaya yönelik talebin hayli yüksek olduğu ifade edildi.

Uygulamanın ilk başladığı 2013 yılında 40 kadın ismini değiştirdi. İsmini değiştiren kadınların sayısı 2015’te 125 olurken, bu yıl 300’e ulaştı. Mahkeme kararıyla gerçekleştirilen kimlik değişiminin ardından yapılan takipler sonucu yeni kimlik sahibi olan kadınların şiddet gördükleri kişiler tarafından bir daha izlerine ulaşılamadığı vurgulandı.

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 11 Eylül 2017 Pazartesi

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa