10 Eylül 2017 16:04

Eskişehir’de eğitim örgütleri: İtirazımız var

Eskişehir'de 6 eğitim örgütü ortak açıklama yaparak iktidarın eğitim politikalarına ve yeni müfredata tepki gösterdi.

Eskişehir’de eğitim örgütleri: İtirazımız var

Paylaş

Eskişehir’de Eğitim Sen, Eğitim İş, Eğit Der, Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER), Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği ortak basın açıklaması düzenleyerek yeni eğitim-öğretim döneminde iktidarın eğitim politikalarına ve bunun sonucu oluşan müfredata tepki gösterdi. “Uygulanan eğitim politikalarına itirazımın var!” diyen örgütler adına basın açıklamasını Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan yaptı.

GERİCİ, CİNSİYETÇİ, ÖTEKİLEŞTİRİCİ MÜFREDATA HAYIR

Eğitim sisteminin iktidarın siyasal-ideolojik hedeflerine uygun olarak biçimlendirilmek istendiğinin belirtildiği açıklamada, yeni dönem müfredatın siyasal ve ideolojik olarak iktidara yakın çevrelerin müdahalesiyle hazırlandığı ve bilime ve aydınlanma düşüncesine karşı adeta bayrak açıldığı vurgulandı. Müfredatın ülkedeki kültürel ve dilsel çeşitliliği ve zenginliği yok saydığı, farklı inanç ve kimlikleri dışladığı ve piyasanın ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalışan ötekileştirici bir niteliğe sahip olduğu belirtilen açıklamada, Atatürkçülük konularının kısaltılmasına ve cins ayrımcılığına dayanan ders kitapları hazırlanmasına tepki gösterildi. Müfredat hazırlanırken yıllarca eğitim alanında mücadele veren ve birikime sahip eğitim örgütlerinin görüşlerinin almadığını, aksine Eskişehir’de olduğu üzere eleştirilerin sert bir dille bastırılmaya çalışıldığını ifade eden örgütler, Cumhuriyet’in getirdiği laik ve bilimsel eğitim nüvelerinin dahi ortadan kaldırılması ısrarından vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

VELİLERDEN TOPLANAN PARALAR ÜZERİNDEN OKUL AYRIMI YAPILIYOR

Eğitimin niteliksizleştirilerek piyasalaştırıldığı belirtilen ortak açıklamada, “İlimizdeki okullarda uzun süredir ödenek sıkıntısı çekilmektedir. Okul idareleri de mevcut durumdan yararlanarak yüksek meblağlara varan kayıt paralarını velilerden almaktadır. Bu açıkçası bir anayasal suçtur. Kayıt bölgesinden olmasına rağmen velilerden ilk önce banka makbuzu istenmekte sonra kayıt yapılmaktadır. Kayıt paraları aynı zamanda öğretmenlik mesleğinin kutsiyetini de gölgelemiştir. Okullarda iyi öğretmen  kötü öğretmen algısı oluşturularak velilerden paralar toplanmaktadır.  Eskişehir’de okullar, velilerden toplanan paralar üzerinden ‘nitelikli/niteliksiz’ okullar diye adlandırılmaya başlanmıştır” ifadelerine de yer verildi. (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Doğan'dan 'zaten hiç kimse Erdoğan’a benzeyemez' savunması

SONRAKİ HABER

Sudan halkı: Beşir rejimi devrilene kadar yola devam

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa