10 Eylül 2017 12:03

Cinsel istismarla hırpalanan bir hayat: Futbolcu Tuğçe Ö.

Mersin'de 23 yaşındaki Tuğçe Ö. futbol oynadığı dönemde kendisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 2 yöneticiden şikayetçi oldu.

Cinsel istismarla hırpalanan bir hayat: Futbolcu Tuğçe Ö.

Paylaş

Türkiye'de kadın sporcuların önündeki engellerden biri de cinsel istismar. Mersin'de 23 yaşındaki Tuğçe Ö., futbol oynadığı dönemde kendisine cinsel istismarda bulunduğunu ileri sürdüğü spor yöneticileri A.K. ve M.E. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

DHA'dan Ali Ekber Şen ve İbrahim Maşe'nin haberine göre Tuğçe Ö., lise yıllarında Mersin'de bir kadın futbol takımında oynadığı dönemde okulun aile birliği başkanı ve 6 öğrencinin tecavüzüne uğradığını söyleyerek şikayetçi oldu. Daha sonra şikayetini geri çeken Tuğçe Ö. uyuşturucuya alıştırıldı ve fuhşa zorlandı.

Hamile kalan Tuğçe Ö., bir işyerine silahlı saldırıda bulunmaktan cezaevine girdi. Cezaevinde doğum yapan Tuğçe Ö., 5 yıl hapis yattıktan sonra 1 ay önce tahliye oldu. Yine cinsel istismara uğramaktan korktuğunu belirterek "Artık bir et parçası olarak görünmek istemiyorum" diyen ve erkek görünümüyle yaşamını sürdürmeye başlayan Tuğçe Ö. futbol oynadığı dönemde kendisine cinsel istismarda bulunduğunu belirttiği biri federasyon diğeri amatör kulüpler görevlisi 2 spor yöneticisinin yine kendisini taciz edip "Mersin'i terk et" diye baskı yaptığını söyleyerek suç duyurusunda bulundu.

'AMAÇLARI FUTBOL DEĞİL, BENDEN YARARLANMAKTI'

Yaşadığı istismardan sonra spor camiasındaki insanların kendisine bakış açısının değiştiğini söyleyen Tuğçe Ö., şöyle konuştu:

"Lisede yaşadığım tecavüzden sonra pes etmedim. İnsanlar 'Bizim takıma gel' dediklerinde ve ben gittiğimde, o takımın hocasının futbol oynamak değil de yararlanmak amacıyla çağırdığını fark ettim. Şikayetçi olduğum spor yöneticileri A.K. ve M.E. ile uyuşturucu bağımlısı olduğum için beraber oldum. Aradıklarında gidiyordum. Ancak beni takıma da almadılar. Uyuşturucu almak için fuhşa düştüm, caddelere düştüm. Uyuşturucu alabilmek için ne kadar yol varsa hepsine girdim. Boyutunu aşmıştı bağımlılığım. 2 gün dışarıdaysam üçüncü gün aşırı dozdan yoğun bakımdaydım. Yaşadığım ilişkiler zoruma gidince intihar ediyordum. Zor dönemdi."

CEZAEVİ HAYATIMI KURTARDI

5 yıl yattığı cezaevinin hayatını kurtardığını anlatan Tuğçe Ö. şözlerini şöyle sürdürdü: "Cezaevinde tedavi oluyordum bağımlı olduğum için. Kan alındı ve 2 aylık hamile olduğum ortaya çıktı. Berbat bir dönemdi. 18 yaşıma yeni girmiştim. Krizlerde kolumu kesiyordum. Ölmemden korkuyordu idare. Adalet Bakanlığı 'özel ilgilenilecek' diye emir vermişti. Cezaevi çok kötü bazı insanlar için, ama benim için kurtuluş noktasıydı. Ben girdiğime pişman değilim. Dışarıda olsam çoktan toprağım yeşermiş üzerinde çiçekler açmıştı. Dışarıda görmediğim sevgi ve aile ortamını orada gördüm. İnsanlar elimden tutup kaldırdı. Dışarıda kendime zarar verdiğimde ya da bağırdığımda aynı tepkiyi alıyordum. Hor görülürüm. İçeride insanlar daha çok tutmaya çalışıyor. Gece yatacak yerin, yiyecek yemeğin oluyor. Cezaevinde hayatımı kitap olarak yazdım. Bu kitabı ailelerin farkında olması için yazdım, adını da 'Sesimi duyan var mı' koydum. Sonra vazgeçtim. Değişim yaparken hayatımı herkes bilsin istemedim ve cezaevinde bıraktım kitabımı."

Kızıyla birlikte koruyucu bir ailenin yanında kalan Tuğçe Ö.'nün şikayeti üzerine savcılıkça spor yöneticileri A.K. ve M.E. hakkında soruşturma başlatıldı. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

'Kutup ayılı' karikatürün olduğu sayfa yırtılıyor

SONRAKİ HABER

CHP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa