10 Eylül 2017 11:51

Erdoğan'dan siber suçlara karşı harekete geçme çağrısı

İslam İşbirliği Teşkilatı Bilim ve Teknoloji Zirvesi açılış oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, siber suçlara dikkat çekti.

Erdoğan'dan siber suçlara karşı harekete geçme çağrısı

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Bilim ve Teknoloji Zirvesi açılış oturumunda konuştu. Kudüs'ün kutsaliyetinin ihlal edilmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Erdoğan, Myanmar'da yaşanan olaylara ilişkin "Yaşanan insani dramın önüne geçmek için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri ile çalışmak istiyoruz." dedi. Erdoğan ayrıca İslam ülkelerine Siber suçlara karşı hukuki ve teknik altyapıyı güçlendirme çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasında başlıklar şöyle:

'SİBER SUÇLARA KARŞI HUKUKİ VE TEKNİK ALTYAPIYI GÜÇLENDİRMELİYİZ'

"İnternetin ve sosyal medyanın İslam düşmanlığın aracı olma yanında terör örgütleri tarafından etkin şekilde kullanıldığını biliyoruz. İslam ülkeleri olarak vatandaşlarımızı internetin tüm nimetlerinden yararlandırırken zararlarından da korumakla mükellefiz. Siber suçlara karşı hukuki ve teknik altyapımızı güçlendirmeliyiz. Yaptıkları her eylemler insanlığa ve İslam'a zarar veren eli kanlı çetelerin değerlerimizin içini boşaltan akımların gençlerimizi dolayısıyla geleceğimizi çalmasına asla müsaade etmemeliyiz. Barış, istikrar ve güvenlik olmadan kalkınma ve ilerleme olmaz.

İslam ülkelerinin şu dönemde ayrışmaya ve gerilime değil; vahdete, birlik ve beraberliğe ihtiyacı bulunuyor. Son dönemde yaşadığımız hadiseler bunu bir kez daha ortaya koymuştur. Körfez bölgesinde yaşanan kriz hepimizi derinden üzmüştür." 

'KUDÜS’ÜN KUTSİYETİNİN İHLAL EDİLMESİNE DE ASLA İZİN VEREMEYİZ'

"Dünyanın her yerinde Müslümanların sıkıntı içinde yaşadıkları bir dönemden geçiyoruz. İslam ülkeleri olarak bizim birliğimizi, beraberliğimizi, dayanışmamızı seferber etmemiz gerekirken; enerjimizi bu tür krizlerle heba etmemeliyiz. Diğer taraftan ilk kıblemiz Kudüs’ün ve Harem-i Şerif’in kutsiyetinin ihlal edilmesine de asla izin veremeyiz. Mescid-i Aksa’ya yönelik saygısızlıkların, tahriklerin ve provokasyonların önüne geçilmesi için çok daha kararlı bir tutum ortaya koymalıyız."

'ZULÜM VE İŞKENCE KARŞI HEP BİRLİKTE GAYRET GÖSTERMELİYİZ'

"Aynı şekilde Myanmar’da Müslüman kardeşlerimizin çektiği zulüm, işkence ve zulümlere karşı hep birlikte gayret göstermeliyiz. Türkiye olarak bu doğrultuda attığımız çeşitli adımlar var. Bölgede yaşanan insani dramın önüne geçmek için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri ile çalışmak istiyoruz. Baskı ve katliamlardan kurtulmak için topraklarına sığınan Müslümanlara gerekli kolaylığın gösterilmesi beklentimizi ve yardım teklifimizi Bangladeş makamlarına ilettik. Uluslararası kuruluşlar, bilhassa da İslam ülkeleri olarak bizler elimizden gelen tüm imkanlarla bu zulmün son bulması için birlikte mücadele etmeliyiz." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

IOC Başkanı Bach: Rio 2016 rüşvet iddiasını ciddiye alıyoruz

SONRAKİ HABER

Adana'da bir erkek tartışma bahanesiyle eşini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa