10 Eylül 2017 10:21
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Eylül 2017 13:58

Karakola bombalı saldırı: 1 asker yaralı

Diyarbakır'ın Lice ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Duru Jandarma Karakolu'na bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

Karakola bombalı saldırı: 1 asker yaralı

Paylaş

Diyarbakır'ın Lice ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki beton bariyerlerle çevrili Duru Jandarma Karakolu'na saat 06.00 sırlarında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Beton bariyerlerle çevrili ve korunaklı karakoldaki 1 asker yaralanırken, saldırgan öldü.

DHA'nın ulaştığı ilk bilgilere göre, bomba cinsi henüz açıklanmayan araçla gelen saldırgana 'Dur' ihtarında bulunuldu. Saldırgan 'dur' ihtarına uymayınca ateş açıldı. Bomba yüklü araç karakolun güvenliği için önceden yerleştirilen beton bariyerlere çarptı ve şiddetli bir patlama ile infilak etti. Patlama sesi Lice ilçe merkezinden de duyuldu. 

Daha önce de saldırıya maruz kaldığı için fiziki önlemlerin alındığı, çevresi beton bariyerlerle örülü karakol önündeki saldırıda 1 askerin yaralandığı ifade edildi.

Olay üzerine çok sayıda zırhlı araç bölgeye sevk edilirken, helikopter destekli operasyon başlatıldı.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ: 5.2 METRE DEĞİNLİĞİNDE ÇUKUR OLUŞTU

Diyarbakır Valiliği; Lice İlçesi Duru Jandarma Karakolu'na bombalı araçla yapılan terör saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Patlama noktasında 11 metre genişliğinde ve 5.2 metre derinliğinde çukur oluştuğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Lice ilçesi Duru Jandarma Karakol Komutanlığı önünden geçmekte olan Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde, karakola yaklaşık 75 metre mesafeden, 'Plaka Tespis Sistemi' görüntü verisine göre 33 ACF 42 plakalı kamyonet içerisindeki bir terörist tarafından,10 Eylül 2017 Pazar günü saat 05.50 sıralarında karakola patlayıcı yüklü araçla intihar saldırısında bulunulmuştur. İntihar saldırısı sonrasında, patlama noktasında 11 metre genişliğinde, 5.2 metre derinliğinde çukur oluşmuştur. Patlayıcı yüklü araç saldırılarına karşı Diyarbakır-Bingöl  karayolu güzergahının Duru Jandarma Karakol Komutanlığı'nın 75 metre uzağından geçecek şekilde, geçmiş dönemde değiştirilmiş olunması, beton blok ve akardeon engel sistemleriyle karakolun fiziki ve güvenlik tedbirlerinin artırılması, olay öncesinde elde edilen istihbari bilgilere istinaden ilgili personelin ikaz edilerek farkındalığın artırılması neticesinde, meydana gelen patlayıcı yüklü araç saldırısı esnasında sadece kule nöbetçisi olan bir personel kulak altı bölgesinde oluşan kesi nedeniyle hafif şekilde yaralanmış, Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi edilmeyi müteakip taburcu edilmiştir. Olay yeri incelemesine göre bahse konu patlayıcı yüklü araç saldırısında bir teröristin öldüğü tespit edilmiştir. Cumhuriyet Savcısının talimatı gereğince, olay yeri incelemesi faaliyetleri ile soruşturma işlemlerine devam edilmektedir."(Diyarbakır/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Sivas'ta kaybolan çiftçi 43 gün sonra Erzincan'da bulundu

SONRAKİ HABER

‘Kürtçe müzik dinledin’ dayağı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa