09 Eylül 2017 17:38

Rus gazetecilerden Donbass emekçilerine destek çağrısı

Rus gazeteciler, Ukrayna’nın Donbass bölgesinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleriyle dayanışma çağrısı yaptı

Rus gazetecilerden Donbass emekçilerine destek çağrısı

Paylaş

Rusya’da yayımlanan Proletarskaya Gazeta (Proleter Gazetesi) Yayın Kurulu, işçi sınıfı ve Marksist-Leninist güçler başta olmak üzere dünya üzerindeki ilerici kamuoyunu, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinde bulunan ve 2014 yılında ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleriyle dayanışma çağrısı yaptı. 

Yazılı açıklama yayımlayan gazete, Donetsk ve Lugansk topraklarında “ABD emperyalizmi ve Batı Avrupa’nın çıkarlarını temsil eden kukla Kiev rejiminin milliyetçi çeteleri ve Ukrayna ordusunun askeri saldırganlığına karşı silahlı halk milisleri olarak örgütlenip mücadele eden Donbass’ın ezilen kitlelerine destek sağlanması gerektiğini” belirtti.

Açıklamada, “Proleter gazetesi, aynı zamanda, Rus emperyalistlerinin Donbass’taki bencil ve gerici sınıfsal varlığını, onların Donbass’ın burjuva güçleri içindeki kuklalarını ve Rus milliyetçilerinden oluşan ‘gönüllülerini’ ifşa etmek için yardım etmeye çağırıyor” dedi. 

‘UKRAYNA ORDUSU VE ÇETELER GERİ ÇEKİLMELİ’

Rus gazeteciler açıklamalarında, dünya ilerici kamuoyunu Birleşmiş Milletler üzerinde kamuoyu baskısı oluşturmak için de harekete geçmeye çağırdı. Açıklamada şu iki öneri dile getirildi: 

n Donbass’taki düşmanlıkları sonlandırmak ve Ukrayna ordusunu Donetsk ve Luganks idari sınırının ötesine geri çekmek için tayin edici adımlar atmak. Minsk Ateşkes Antlaşmalarının şartları, Donbass bölgesindeki katliamı durdurmak için geçici ve istikrarsız önlemlerdir. Ateşkesten barışa geçişi garantileyecek bir sonraki adım, Ukrayna ordusunun geri çekilmesi ve çeşitli “gönüllü” silahlı çetelerin Donetsk ve Lugansk bölgelerinden çıkarılması olmalıdır.

n  Donbass bölgesindeki yıkıcı savaşın kışkırtıcılarını; ABD ve Batı Avrupa emperyalistleri, Rus emperyalistleri ve onların kuklaları olan Ukrayna hükümeti ile Donbass burjuvazisini, savaşın harap ettiği sanayi ve tarım tesislerini, konut ve toplumsal yapıları koşulsuz şartsız ve tamamen restore etmeye, savaşın sebep olduğu hasarları tamir etmeye ve Donbass’ın yaralı ve ölmüş yurttaşlarının ailelerinin ihtiyaçlarını tazmin etmeye ve benzerlerine zorlamak.

‘DONBASS HALKI BASKI OLMADAN SEÇİM YAPABİLMELİ’

Proleter Gazetesi Yayın Kurulu, Donbass halkının, halk milislerinin kontrolü altında ve hiçbir dış müdahale olmaksızın, yöneticilerini tekrar seçmesini önererek, “Bu seçimler sırasında, seçimler zamanında Donbass dışında olan bütün gönülleri ve kalıcı olarak ikamet etmeyenleri seçme ve seçilme hakkından mahrum bırakmayı öneriyoruz. Seçimlerin nispi sosyal ve sınıf ilkesine göre yapılmasını öneriyoruz. Donbass’taki iktidarın demokratikleşmesinin gerçek anlamda inşa edilmesi için, iktidar organları; işçi milislerini, aydınları, küçük burjuvaziyi, kamu görevlilerini ve nüfusun diğer kesimlerini niceliksel varlıklarıyla orantılı olarak kapsamalıdır” ifadeleri kullanıldı. 

“Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luganks Halk Cumhuriyeti tam ve demokratik bir statüye kavuşuncaya kadar, halk milislerini dağıtmamayı ve silahsızlandırmamayı öneriyoruz” denilen açıklamada Rus gazeteciler, “İdari ve kamu işlerinin nasıl yürütüleceğinin kararı, halkın ve Donbass’ın yeni seçilecek hükümetinin iç meselesidir” dedi.  (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Tekno Maccaferri’de grev 41’inci gününde

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump IŞİD’e karşı zafer ilan edebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa