09 Eylül 2017 14:02

Gazetecilere ‘İstismarı yazmayın’ baskısı

CHP'li Barış Yarkadaş, Adıyaman Valiliği'nin gazetecileri arayarak Süleymancılara ait yurtta yaşanan istismarı yazmamalarını 'istediğini' söyledi.

Gazetecilere ‘İstismarı yazmayın’ baskısı

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Adıyaman Valiliğinin, yerel gazetecileri arayarak Adıyaman’da Süleymancılar tarikatına ait yurtta yaşanan istismarı yazmamalarını ‘istediğini’ söyledi.

Partisinin kuruluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir’deki çelenk koyma törenine katılan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, burada gazetecilere açıklama yaptı. Yarkadaş, “Adıyaman Besni’de Süleymancıların yurdunda yaşanan istismarı kamuoyuna duyurmamın hemen ardından, valilik yetkilileri yerel gazetecileri arayıp ‘Bu olayı sakın yazmayın’ demişler. Valilik, istismarın üzerine gitmek ve o yurdu kapatmak yerine; gazetecileri susturmaya çalışıyor.” dedi. 

‘VALİLİK ÖRTBAS PEŞİNDE’

İstismarı medyaya duyurmasının ardından, bölgedeki devlet kurumlarının hızla harekete geçtiğini ve Besni Sulh Ceza Hakimliğinden bir saat sonra ‘yayın yasağı’ kararı aldırttığını belirten Yarkadaş, şöyle konuştu: “Henüz yayın yasağı kararı bile alınmamışken, valilik benim açıklamamın hemen ardından yerel gazeteleri arıyor ve ‘Bu olayı sakın yazmayın’ diyor. Yerel gazeteciler ise ne yapacağını şaşırıyor. Ve ne ilginçtir ki; Adıyaman’da hiçbir yerel gazete bu olayı yazamıyor. İşte bu basına yönelik baskının hangi aşamaya geldiğinin en açık göstergesidir. Valilik hem Süleymancıları koruyor, hem de olayın üstünü örtmeye çalışıyor.”

 ‘BU KARAR İSTİSMARI ÖRTER’

Adıyaman Besni Sulh Ceza Hakimliğine aldırtılan yayın yasağı kararının hukuksuz olduğunu belirten Yarkadaş, “Avukatımız Turan Aydoğan, bu pisliğin üstünün örtülmemesi için itiraz dilekçesi verdi. Biz çocukların adını açıklamıyor, fotoğraflarını basmıyoruz. Meselenin üstünün örtülmesini engellemek için çaba gösteriyoruz” dedi. 

Yarkadaş, “AKP, iktidarda kalabilmek adına, sırtını tarikat ve cemaatlere yaslıyor. FETÖ gitti, METÖ ve SÜTÖ geldi... İktidar partisi, yaşananlardan hiçbir ders almamış belli ki... Türkiye’nin bu yüzden ilk seçimde AKP’den kurtulması, geleceğini yeniden inşa etmesi gerekiyor” ifadesini kullandı. 

BERBEROĞLU’YU DA ZİYARET ETTİ

Öte yandan, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Maltepe Cezaevinde bulunan İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’yu da ziyaret etti. Yarkadaş, “Berberoğlu’nun soranlara selamı var. Sağlığı ve morali gayet iyi...’’ dedi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Samsun’da tarım işçilerine yönelik silahlı saldırı kınandı

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta bir sitede el bombası ve mermiler bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa