09 Eylül 2017 05:25
Son Düzenlenme Tarihi: 09 Eylül 2017 15:45

Tekin:Yolsuzlukla hesaplaşacaksanız bakanlarınızdan başlayın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanı ve  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın yolsuzluk itiraflarını değerlendirdi.

Tekin:Yolsuzlukla hesaplaşacaksanız bakanlarınızdan başlayın

Paylaş

Birkan BULUT
ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanı ve  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı'nın yolsuzluk itiraflarını değerlendirdi. “Yolsuzluk yapanları kenara ayıracağız” diyen Erdoğan'a seslenen Tekin, “Eğer yolsuzlukla hesaplaşacaksanız; iki bakanın itirafını ciddiye alacaksınız ve oradan başlayacaksınız”dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, gazetecilerle buluştuğu kahvaltıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve sorularımızı yanıtladı. Öncelikle bakanların yolsuzluk açıklamalarına değinerek Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın İstanbul ve Ankara'da imar hırsızlıkları sözlerine dikkat çeken Tekin, “Biz rant diyerek kibarlık yapıyorduk sayın bakan daha cesur davrandı. Bakanın bu imar hırsızlıkları var dediği tarihte herhangi bir soruşturma başlatıldı mı? Mesela elimizde çok sayıda kupon arsalar var. (Elindeki arsa listesini göstererek) Sayın bakanların, Başbakanın Erdoğan'ın 'rahatsızız' dediği tarihten itibaren kaç tane arsa kimlere peşkeş çekilmiş? Eğer yolsuzlukla hesaplaşacaksanız; iki bakanın itirafını ciddiye alacaksınız ve oradan başlayacaksınız. İkinci olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı 'benim dönemimde yolsuzluk olmayacak. Geçmiş dönemde olmuş. Ben buna izin vermeyeceğim' dedi. Bakan itiraf ediyor yolsuzluklar var bundan sonra izin vermeyeceğim diyor. Erdoğan eskileri kapı dışarı etti mi” dedi.

'KEŞKE TÜRKİYE'DE YARGILAYABİLSEYDİK'

17-25 Aralık'ta bakanların Türkiye'yi nasıl soyduğunun fotoğrafını herkesin gördüğünü belirten Tekin, Zafer Çağlayan'ın da ABD'de yargılandığına anımsatarak “Keşke o 17-25 Aralık'taki süreci kendi yargı sistemimizde yargılayabilseydik. TBMM'de dokunulmazlıkları kaldırılıp bunlar hesap verebilselerdi. Bugün uluslararası yargıda bu duruma düşmemiş olurduk. Erdoğan'a da bakanlara da çağrıda bulunmak istiyorum. Hodri meydan! Paranızı veriyorum hadi gidin Amerika'ya bakayım. Ne hakkınız var Türkiye'yi bu duruma getirmeye. Dokunulmazlıkların kaldırılması CHP'nin uzun zamandır arzu ettiği bir iştir ama kim yargılandı? Siyasal düşüncelerinden dolayı insanlar yargılansın demiyoruz. Bu çok açık, net. Kürsü dokunulmazlığı ne demektir? Siyasal düşüncenin rahatça ifade edilebilmesi demektir. Bir tek hırsız yargılandı mı? 550 milletvekilinin dolaylı veya dolaysız olarak FETÖ ile, hırsızlıkla, yolsuzlukla ilişkisi yok mu?” diye konuştu.

'İSİMLER ORTADA'

Tekin çantasından bir avuç katlanmış kağıt çıkararak masanın üzerine bıraktı. Herkesin yalnızca bir kağıt çekmesini istedi ve şöyle devam etti: “Bunların hepsi devletin belgelerinden isimler. Aynı şekilde o televizyonlarda CHP'ye dil uzatanlar, şerefleri haysiyetleri varsa aynı şekilde devletin belgelerini torbaya koysun kim varsa gereğini yapacağız CHP olarak. Bakın (kağıtlardaki isimleri de kastederek) darbeci general kardeşi belediye başkanı, darbeci general kardeşi genel başkan yardımcısı... Şu an FETÖ  tutuklusu kaç bin kişi AKP üyesi? Hangi siyasi parti üyesi olduklarını arayalım. Tamamı AKP üyesi. 1500 kamu arazisini bakanlar vermiş, okullarla ilgili teşvik kredisini başka bakan vermiş, imar planlarını belediye yapmış ama siz FETÖ'cü arıyorsunuz. Aramayın kardeşim, içinizdeler.” Siyasetin holiganlaştığını ifade eden Tekin “Allah'tan toplum sağduyulu” dedi. CHP'yi terör örgütleri ile ilişkilendirmenin haksızlık olduğunu belirten Tekin, hükümete çağrıda bulundu: “Elinizdeki devlet televizyonu da dahil istediğiniz televizyona çıkalım. Koyalım böyle ortaya isimleri, çekelim. Kim terör örgütlerine bulaşmışsa siyasetten temizleyelim. 

'FETÖ'CÜ DEDİĞİNİZ BELEDİYE BAŞKANLARINA NE YAPTINIZ?'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya'nın 58 belediye başkanı ile ilgili FETÖ'cü işlemi yaptıkları açıklamasını değerlendiren Tekin, şöyle konuştu: “7 belediye başkanını görevden alıp belediye meclis üyelerine belediye başkanı seçtiriyorsunuz, yedeklerini getiriyorsunuz. Soruyorum kalan 51 belediye ile ilgili ne yaptınız, soruşturmalar hangi safhada? Güneydoğu'da ise başka bir hukuk işletiyorsunuz. Sormazlar mı size; orası başka, burası başka bir ülke mi? Orada direkt kayyım atadınız. Bu belediye başkanları içinde büyükşehir belediye başkanları var mı? Bildiğim kadarıyla İstanbul'da bütün işler tıkanmış, kimse imza atmıyor.”

'METAL YORGUNLUĞU DEĞİL, AYRIŞMASI'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dilinden düşürmediği “metal yorgunluğu”nu da eleştiren Tekin, “Metal yorgunluğu diye bir şey olmaz. Erdoğan yanlış kelimeler kullanabiliyor ve kimse korkudan düzeltemiyor. Metal yorgunluğu olmaz, ayrışması olur. Örgütlerinizi değiştirmeniz son derece doğal. Ancak yolsuzluk yapan ve FETÖ'ye bulaşan derseniz, bu çok ağır bir şey. Bunun faturasının ağır olabileceğini ve içeride tartışma konusu olduğunu biliyoruz. Söz konusu CHP olunca her türlü haber yapılabilir. Çünkü hiçbir bedeli yok ama iktidar için bedeli var. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilk kez CHP'nin itiraz ettiği 5 kararı geri çeviriyor. Çoğunluk onların karar çıkıyor ama CHP'nin itirazı üzerine 5 karar geri çekiliyor. Tartışmanın boyutunu düşünün. Bu önceden yapılmış olsaydı da İstanbul talan edilmeseydi” dedi. 
 

ÖNCEKİ HABER

İşçi ve emekçiler sokaklara iniyor

SONRAKİ HABER

Ankara'da mobilya fabrikasında yangın çıktı: 5 işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa