09 Eylül 2017 04:55

Çocuklarımızın geleceği için sokağa çıkma vakti

Aleviler ve Eğitim Sen'in, Kartal’da yapacağı 'Bu eğitim sistemine itirazımız var' mitingini PSAKD Genel Yönetim Kurulu Üyesi Onur Kaya ile konuştuk.

Paylaş

Derya KAYA
Ankara

Alevi örgütleri ve Eğitim Sen “Bu eğitim sistemine itirazımız var” diyerek 17 Eylül’de Kartal’da yapılacak mitinge çağrı yapıyor. Yeni eğitim müfredatına ilişkin itirazların yer alacağı mitingi gazetemize değerlendiren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği  (PSAKD) Genel Yönetim Kurulu Üyesi Onur Kaya “Çocuklarımızın geleceği için artık sokağa çıkma vakti. Çocuklarımız üzerinden oynanan bir oyun var. Bu artık bizim varlık yokluk meselemizdir ” dedi. 

Müfredat baskısına karşı, çocukların ve inançlarının geleceği için artık sokağa çıkmaları gerektiğini kaydeden Kaya, 17 Eylül için de bunun kararını aldıklarını ve bundan sonra mücadelelerini arttıracaklarını söyledi.  Yeni müfredatla 51 dersin müfredatının değiştiğini belirten Kaya, ortaöğretim düzeyinde verilen derslerin haftada 15 saatinin din ile ilgili olduğuna dikkat çekti. Yeni müfredata ilişkin eleştirilerini dile getiren Kaya, “Bir ülkede müfredatı öyle kolay kolay değiştiremezsiniz. Müfredat dediğiniz olgu zaten taraflıdır, güdümlü ve baskıcıdır. Müfredatı iki paralel çizgi olarak düşünürsek çizgilerin aralığını geniş tutarsanız daha bilimsel, laik, demokratik olur. Eğer bu çizgileri yakınlaştırırsanız gericileşir, bilimdışı, çağdışı olur, demokrasiden uzaklaşır” dedi. 

Yeni müfredatta bilim ve sanatın olmadığı eleştirisini getiren Kaya, toplumun bilimden uzaklaştırılmaya çalışıldığını, Aleviler’in de bu karanlığa çekilmeye çalışıldığını söyleyerek “İşte 17 Eylül’de bu gerici, faşist eğitim anlayışına karşı Kartal Meydanı’nda olacağız” dedi. 

‘ALEVİLERİ İMAM HATİPLERE MECBUR EDİYORLAR’

Kaya, Alevilere yönelik her dönem yaşanan baskılara da dikkat çekti. Nüfusu 10 binin altında olan yerlerde lise açılamadığını söyleyen Kaya sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Nüfusu 5 bine kadar olan yerlerde İmam hatip lisesi açabiliyorsunuz. Alevi coğrafyasına bir bakın. Dersim, Malatya, Muş, Kars, Sivas... Buradaki ilçelerimizin hangisinde 10 bin nüfus var? Demek ki Dersim’in ilçelerinde lise olmayacak. Bizleri bundan sonraki süreçte İmam hatibe mecbur etmeye çalışıyorlar. Bu yüzden çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Çocuklarımız üzerinden oynanan bir oyun var. Bu artık bizim varlık yokluk meselemizdir.”

‘CEMEVLERİNDE EĞİTİM YAPACAĞIZ’

Kaya, miting sonrası da mücadelenin devam edeceğini söyledi. Bundan sonra Cemevlerini okul haline getireceklerini belirten Kaya, “3 bin yerde Cemevi ve derneğimiz var. Bunları okul haline getireceğiz. Bu müfredatın bilimsel yanını orada dolduracağız. Cihada karşı barış diyeceğiz, kadını öteleyen anlayışa karşı kadın-erkek eşitliğini savunacağız ve ön plana çıkaracağız. Çocuklarımıza evrimi öğreteceğiz. Çocuk yaşta evliliklere karşı olmayı öğreteceğiz” dedi. 

‘NEREDE BİLİM, SORGULAMA VAR KAÇIYORLAR’

Kendisinin 38 yıllık eğitimci olduğunu ve Milli Eğitim Müdürlüğü ve müfettişlik gibi görevlerde bulunduğunu söyleyen Kaya, “Eskiden de karşı çıktığımız çok şey vardı. Ancak hiç değilse bilimsel konulara açık bir yapı vardı. Bunlar nerede bilim, sorgulama varsa oradan kaçıyorlar. Çocuklarımız bu ülkede mutlu değil. Çünkü bu müfredat onları içine kapatıyor. Dünyadan da bilimden de uzaklaşıyoruz.” dedi. Alevilerin çağdaş, bilimsel, laik eğitimden yana olduğunu ve 72 millete bir baktığını belirten Kaya,  “Artık isyan ediyoruz, çocuklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor.” dedi. 

‘LAİKLİK SATIN ALINIR HALE GELDİ’

Kaya, Türkiye’de ortaöğretim alanında özel okullaşma gerçeğine de dikkat çekti. “Laiklik satın alınır hale geldi” diyen Kaya, ailelerin çocuklarını laik eğitim verdiğini düşündükleri kurumlara göndermeye çalıştıklarını söyledi. Türkiye’de özel öğretimde okullaşma oranı yüzde 8 iken Ankara’da yüzde 45’lere ulaştığına dikkat çeken Kaya, “Devlet okullarından büyük bir kaçış var. Aileler yemiyor, içmiyorlar özellikle lise düzeyinde laik olduğunu düşündükleri özel okullara çocuklarını gönderiyorlar. Bu korkunç bir şey. Bu şekilde eğitimin özelleştirilmesinin de yolu açılıyor” dedi. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fabrika el değiştirdi işçilerin alacakları hiç edildi

SONRAKİ HABER

Batman’da işçilerin sendikalı oldukları için işten atılması Meclis gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa