08 Eylül 2017 18:51
Son Düzenlenme Tarihi: 08 Eylül 2017 20:59

Şemsettin Koç ve Selçuk Mızraklı tahliye edildi

DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan Doktor Şemsettin Koç ve Doktor Selçuk Mızraklı tahliye edildi.

Şemsettin Koç ve Selçuk Mızraklı tahliye edildi

Paylaş

Cumhur DAŞ
Diyarbakır

Diyarbakır’da yürütülen Demokratik Toplum Kongresi soruşturması kapsamında 19 Temmuz’da gözaltına alınan ve 3 gün sonra çıkarıldıkları mahkemece “örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutuklanan Doktor Şemsettin Koç ve Doktor Selçuk Mızraklı tahliye edildi.

49 gündür Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan Koç ve Mızraklı’nın bugün öğlen saatlerinde tutukluluk durumları incelendi. Koç ve Mızraklının tutukluluk durumunu değerlendiren mahkeme heyeti her iki isim için de tahliye kararı verdi.

‘HEKİMLİĞİN SOSYAL SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİYORLAR’

Kararı gazetemize değerlendiren Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Şehmus Gökalp, tahliyeleri beklediklerini ifade ederek, “Arkadaşlarımızın her hangi bir suçu olmadığını biliyorduk. En kısa sürede tahliye olacaklarına inanıyorduk. İyi hekimlik değerleri olan barışı, demokrasiyi, emeği, adaleti savunan hekimler, hekimliğin sosyal sorumluluğunu yerine getiriyorlar. Bu arkadaşlarımızın tahliyesi çok isabetli bir karar olmuştur. Cerrahların yeri hapishaneler değil, ameliyathanelerdir” dedi.

‘BUNDAN BİR DERS ÇIKARTILMIŞSA ANLAMLI OLUR’

Diyarbakır Tabip Odası Genel Sekreteri Doktor Sinan Gülşen de karara sevindiklerini belirterek şunları kaydetti: “Arkadaşlarımız hukuksuz bir şekilde tutuklandılar ve şimdiye kadar bekletiliyorlardı. Karara sevindik ama geç alınmış bir karar. Bir meslek örgütü olarak yürüttüğümüz mücadelede arkadaşlarımızın yanımızda olması moral verici bir durum. Ama bundan bir ders çıkartılmışsa ve bu yanlış uygulamalardan vazgeçilecekse anlamlı olur. Yoksa bu tür hukuksuz uygulamalar devam ediyor. Arkadaşlarımız ya KHK’ler ihraç ediliyor ya da gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Önümüzdeki günlerde arkadaşlarımızın hem cezaevinde yaşadıkları hem de bundan sonra ne yapacağımıza ilişkin bir panel yapmayı da düşünüyoruz.”

Her ikisi de Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı yapmış olan Koç ve Mızraklı’yı, cezaevi önünde aileleri ve çok sayıda sağlık emekçisi karşıladı.


KARATAŞ’IN TUTUKLULUK İNCELEMESİ 22 EYLÜL’DE

Öte yandan Koç ve Mızraklı ile aynı dosyadan tutuklu bulunan gazetemiz yazarı Yusuf Karataş’ın da tutukluluk incelemesinin 22 Eylül’de yapılacak. 43 gündür Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevin’de tutulan Karataş, bugün tahliye edilen Dr. Şemşettin Koç ile aynı koğuşta kalıyordu. Karataş’ın duruşma tarihi ise 9 Ekim olarak belirlenmişti. 

ÖNCEKİ HABER

Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü Dosunmu’ya

SONRAKİ HABER

Yaklaşık 11 milyon diyabet hastasının sorunları TBMM gündeminde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa