08 Eylül 2017 17:14

Dolar yılın en düşük seviyesinde

Kuzey Kore gerilimi ve Avrupa Merkez Bankası’nın kararlarına bağlı olarak dolar yılın en düşük düzeyine geriledi.

Dolar yılın en düşük seviyesinde

Paylaş

ABD’de faiz artırımı olasılıklarını zayıflatan etkenlerin yanında, Kuzey Kore gerilimi ve Avrupa Merkez Bankası’nın kararlarına bağlı olarak dolar 3.4005 lira ile yılın en düşük düzeyine geriledi.

Harvey’in ardından etkili olmaya başlayan Irma Kasırgası’nın ABD ekonomisinde yaptığı tahribatın yanında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl faiz artırımından uzaklaştığı yolundaki beklentilerin artmasıyla, geçen aralık ayının başlarından bu yana en düşük düzeylere inen dolar 3.40 - 3.41 lira aralığında hareket etti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, önceki günkü konuşmasında, daha önce de açıklandığı gibi faizler ve varlık alımlarının artırılabileceği taahhüdünü koruduklarını, para politikasında gelecek yıl için gereken ayarlamaların da Ekim’de yapılabileceğini söyledi. Draghi’nin konuşmasının ardından yeniden 1.20 dolar sınırını aşan avro, 4.11 lirayı da aşarak 4.1141 liraya kadar yükseldi.

Piyasa analistlerine göre, liranın, dolar ve avro gibi sert paralar karşısında güç kazanmasında ayrıca, içeride kısa vadeli faizlerin yüzde 12 ile rekor düzeylere yükselmesi de etkili oluyor. 

Borsa İstanbul Endeksi de, yüzde 0.10 yükselişle 109 bin 850 puana çıkarak başladığı ilk işlemlerde, yüzde 0.27 kayıpla 109 bin 439 puana kadar geriledi. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Arıcılar borçlarının ertelenmesini istiyor

SONRAKİ HABER

İskenderun’da Suriyeli inşaat işçisi iş cinayetinde hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa