08 Eylül 2017 15:56

Celal Doğan Ortaokulu'nun adının değiştirilmesine tepki

HDP'li Mahmut Toğrul, Celal Doğan Ortaokulu'nun adının Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ortaokulu olarak değiştirilmesi kararına tepki gösterdi.

Paylaş

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Celal Doğan Ortaokulu'nun adının Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ortaokulu olarak değiştirilmesi kararına tepki gösterdi.

Merkez Şahinbey ilçesine bağlı Barış Mahallesi'nde bulunan Celal Doğan Ortaokulu'nun adı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Komisyonu tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ortaokulu olarak değiştirilmesine karar verildi. HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, valilik onayına sunulan karara tepki gösterip okul önünde önünde basın açıklaması yaptı. Toğrul, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Gaziantepspor Kulübü başkanlığı görevlerinde bulunan ve halen HDP İstanbul Milletvekili olarak mecliste bulunan Celal Doğan'ın kentte yıllarca hizmet verdiğini ve okulun adının değiştirilmemesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

"Celal Doğan, bu şehirde marka bir isimdir. Celal Doğan denince Gaziantep, Gaziantep denince Celal Doğan ismi akla geliyor. Burası eskiden su deposuydu. Okula gitmek isteyen öğrenciler, 6 kilometre yol yürüyorlardı. O dönemin muhtarının Celal Doğan'a ulaşmasıyla zor şartlarda bu okulun buraya yapılması sağlanıyor. Yeni isim arayanlar, buranın ismini değiştirmek yerine, yeni okullar açsınlar. Biz okulun isminin değişmesini kabul etmiyoruz."

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, üç dönem Antep’te belediye başkanlığı yapan HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan’ın Antep’te isminin verildiği okul ve bulvardan isminin silinmesini meclis gündemine taşıdı. Toğrul, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. 

Antep'te 3 dönem belediye başkanlığı yapmış HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan’a yönelik tahammülsüzlüğün söz konusu olduğunu belirten HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, şunları dile getirdi:

“Gaziantep denildiği zaman Celal Doğan’ın, Celal Doğan denildiği zaman ise Gaziantep’in akla geldiğini neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Celal Doğan’ın Gaziantep’e sunmuş olduğu hizmetler Gaziantep’te yaşayan tüm yurttaşlar tarafından bilinmesine rağmen, geçen yıl Ağustos aylarında Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin almış olduğu meclis kararıyla kenttin Arıl mahallesindeki bulvardan Sayın Celal Doğan’ın isminin silinip bulvara başka bir isim verilmesiyle gündeme gelmişti. Bulvarın isminin değiştirilmesine gerekçe olarak; Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi mahalledeki yurttaşların vermiş olduğu dilekçeler ve başlatmış oldukları imza kampanyası doğrultusunda değiştirildiğini iddia etmişti.Celal Doğan ismiyle ilgili geçen yıl alınan karara benzer şekilde bu yılda, kendisi tarafından adeta yoktan var edilerek Barış Mahallesindeki okulsuzluğa son vermek için su deposunun üzerindeki alandan bir arsa yaratıp, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmış olan okulun adına Celal Doğan’ın adı verilmişti. Ancak Milli Eğitim komisyonu tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak okulun ismi değiştirilmiştir. Gaziantep İl Milli Eğitim müdürü de daha önce belediye meclisinin göstermiş olduğu gerekçelere benzer şekilde, okulun adının değiştirilmesini mahallede yaşayan yurttaşların vermiş olduğu dilekçelerin incelenmesinden sonra bu kararın verildiğini iddia etmiştir.Gaziantep, hem derslik başına düşen öğrenci sayısında, hem de öğretmen başına düşen öğrenci sayısında eğitimciler tarafından Türkiye ortalamasının çok üzerinde gösterilmektedir. Derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalamasında Gaziantep’in Türkiye ortalamasını yakalaması için bu gün itibari ile yaklaşık olarak 10725 dersliğe ihtiyaç olduğu eğitimciler tarafından belirtilmesine rağmen yeni bir okul yapmak yerine var olan okulun adının değiştirilmesi Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tercih edilmiştir.”

Toğrul, cevaplaması istemiyle Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları sordu: 

"• Gaziantep’e büyük hizmetleri olan Sayın Celal Doğan’ın ismine yönelik gerçekleştirilen bu tahammülsüzlüğün nedeni nedir?

• Sayın Celal Doğan’ın isminin kentteki çeşitli yerlerden silinip mevcut yerlere başka isimler verilmesiyle ilgili talimatı kim ya da kimler tarafından vermiştir?

• Arıl Mahallesindeki bulvardan Celal Doğan isminin değiştirilmesi için verildiği iddia edilen dilekçeler ve toplanan imzalar doğru ise Büyükşehir Belediyesine iletilmiş olan dilekçe ve imza sayısı kaçtır? Söz konusu imza ve dilekçeler doğru ise, verilen dilekçeler Arıl Mahallesinde yaşayan yurttaşların kaçta kaçına tekabül etmektedir?

• Barış mahallesindeki Celal Doğan ilköğretim okulunun ismi değiştirilmesine gerekçe olarak gösterilen dilekçe sayısı kaçtır? Söz konusu dilekçeler doğru ise, Barış Mahallesindeki yurttaşların kaçta kaçına tekabül etmektedir?

• Gaziantep’te Celal Doğan isminin verildiği kaç yer vardır? Bunların kaçında hâlihazırda Sayın Celal Doğan’ın ismi değiştirilmiştir?

• Gaziantep Türkiye geneli eğitim sıralamasında oldukça gerilerde bir konuma sahiptir. Gaziantep’in eğitimdeki başarısını artırmak için ve ihtiyaç olmasına rağmen yeni bir okul yapmak yerine var olan Celal Doğan İlköğretim Okulunun adının değiştirilmesinin nedeni nedir?"(Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hak savunucuları cezaevinde hak ihlalleriyle karşı karşıya!

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...