07 Eylül 2017 16:50

Sebahat Tuncel, duruşmaya SEGBİS'le katılmayı reddetti

Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, yargılandığı davanın duruşmasına SEGBİS ile katılmayı reddederek SEGBİS odasına girmedi.

Paylaş

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasını protesto etmek için 25 Ekim 2016 günü düzenlenen protesto eylemine katıldığı gerekçesiyle 'Terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek' iddialarıyla 1 yıl 6'dan 9 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı.

Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Sebahat Tuncel, SEGBİS sistemi ile duruşmaya katılmaya kabul etmediği için Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya katılmadı.

Duruşma salonundan Silivri Cezaevi'ne yapılan bağlantıda, SEGBİS kamerasına çıkan cezaevi personeli, Tuncel'in SEGBİS odasına gelmediğini ve SEGBİS ile duruşmaya katılmayacağına dair dilekçe verdiğini söyledi.

Tuncel'in duruşmaya katılmamasına tepki gösteren mahkeme başkanı, "Olur mu böyle şey. Gelip orada oturacak. Katılıp katılmayacağına biz karar vereceğiz" dedi.

Duruşmada daha sonra söz alan Tuncel'in avukatları Şivan Cemil Özen ve Cemile Turhallı Balsak, bu davanın Tuncel'in tutuklu yargılandığı ve güvenlik gerekçesiyle Malatya'ya nakledilen dava ile birleştirilmesini istedi.

Ara kararlarını açıklayan mahkeme, Tuncel'in gelecek celse cezaevindeki SEGBİS odasında mutlaka hazır bulundurulması için Silivri Cezaevi'ne talimat yazılmasına hükmetti. Kararda, cezaevinde bulunan sanığın SEGBİS odasına gidip gitmeme durumunun kendi isteği kapsamında değerlendirilemeyeceğini belirten mahkeme, Tuncel'in mutlaka SEGBİS odasında hazır bulundurulması gerektiğinin ihtar edilmesine karar verdi.

Duruşma Ocak ayına ertelendi. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Papa barış için Kolombiya’da

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa