07 Eylül 2017 15:28
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Eylül 2017 15:31

Feyzioğlu: Korkanlar bizi konuşmacı olarak davet etmediler

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, adli yıl açılış töreniyle ilgili 'Korkanlar bizi konuşmacı olarak da davet etmemişlerdir' dedi.

Feyzioğlu: Korkanlar bizi konuşmacı olarak davet etmediler

Paylaş

Yargıtay'ın adli yıl açılış törenine konuşmacı olarak değil dinleyici olarak davet edilen Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Antalya'da baronun yeni hizmet binasının yapılacağı arazide incelemede bulundu. Feyzioğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın tartışılan fotoğrafı, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in yurt dışındaki FETÖ yöneticilerinin iade edilmemesiyle ilgili sözleri ve hakim- savcılık sınavıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

‘AYM'NİN ÜZÜCÜ FOTOĞRAFI’

AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde eğildiği yönünde tartışmalara neden olan fotoğrafla ilgili konuşan Metin Feyzioğlu “Bizim için Anayasa Mahkemesinin durumunu gösteren fotoğraf oradaki bir kadrajın bir bakış açısına göre çekilmiş değil. Bizim için Anayasa Mahkemesinin üzücü fotoğrafı, olağanüstü hal KHK'lerine karşı boynunu büküp 'Ben çaresizim, hiçbir şey yapmam' diyerek günü kurtardığı fotoğraftır. 'Günü kurtarıyor' ancak, bir KHK ile 'Anayasa mahkemesini kapattım' deseler yarın, 'Valla OHAL'dir, ne yaparlarsa yaparlar' diyecek" dedi.

'KORKANLAR BİZİ KONUŞMACI OLARAK DAVET ETMEDİ'

Adli yıl açılışına konuşmacı olarak davet edilmemesini de değerlendiren Feyzioğlu, “Çekinenler, korkanlar bizi konuşmacı olarak davet etmemişlerdir. Bu sözlerimize verilecek cevabı olanlar aslanlar gibi bizi çağırırdı. Sonra da 'Barolar Birliği Başkanı yanlış şeyler söyledi' derdi. Ama duymak istemiyorlar" dedi.

Bilgili, hak eden ve layık olanın hakim savcı yapılması gerektiğini kaydeden Feyzioğlu, “Mülakat yapıyorsanız, o mülakatı kameraya alacaksınız. Mülakatı kameraya alın ve ilan edin, hatta canlı yayınlayın. Bir kanal açsın TRT ve Türkiye'deki devletin tüm mülakatlarını canlı yayınlasın. Var mısınız buna hadi, ben buradan talep ediyorum, hodri meydan" dedi.

Artık iktidardan olmanın da yetmediği, kim daha koyu partiliyse onun önünün açıldığını öne süren Feyzioğlu, “Yani kırmızının daha kırmızısı onunda daha kırmızısı. Kim il, ilçe başkanına daha yakın, daha emir kuluysa" dedi.

YENİ HAKİMLERİ ELEŞTİRDİ

Bugün çok kısa süre, hatta 15-20 gün staj yapmış olan hakimlerin ilk derece mahkemelerinde kürsüde olduğunu öne süren Feyzioğlu, şunları ekledi:

"Maalesef çok üzülerek söylüyorum yemyeşil bir şekilde kürsüye çıkıyorlar, gözlerinde bir korku, hayatlarında görmedikleri işlerle karşılaşıyorlar. Devletin tüm otoritesi ellerinde. Ama o otoriteyi kullanmaya yetecek tecrübe ve bilgileri yok. Korku içinde, ne yapacaklarını bilmiyorlar ve karara çıkması gereken işler habire erteleniyor. Bitmek üzere olan davalar bunların bilgisizliği yüzünden ertelenip duruyor. Toplum hayatı boşluk kaldırmaz. Bu boşluğu mafya tipi örgütlenmeler gelir doldurmaya kalkar. Nitekim başlamıştır, haberlerini alıyoruz." (Antalya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

'Yine tarikat yurdu, yine istismar... Artık yeter!'

SONRAKİ HABER

Ankara'da mobilya fabrikasında yangın çıktı: 5 işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa